Brak wyników

Zdrowie i rozwój

17 kwietnia 2019

NR 10 (Marzec 2019)

Zaraźliwy problem. Grzybica stóp u dzieci

0 881

Dzieci w wieku szkolnym są już na tyle duże, że potrafią zrozumieć, jak ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Wiedzą, że trzeba myć codziennie zęby, aby uniknąć nieprzyjemnych wizyt u stomatologa, że konieczna jest poranna i wieczorna toaleta, że nie należy wymieniać się czapkami, aby uniknąć nieproszonych gości w postaci wszy. Rodzice powinni też uczulić dzieci na fakt, że należy zachować ostrożność, aby nie nabawić się grzybicy stóp.

Zakażenia grzybicze to jedne z najczęstszych chorób skórnych u dzieci. Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą zakaźną, a co za tym idzie, stanowi nie lada wyzwanie ze względu na możliwość szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy: owłosionej skóry głowy, skóry gładkiej, paznokci, stóp czy pachwin. Dzieci, zwłaszcza te aktywne fizycznie, najczęściej narażone są na grzybicę stóp. Wynika to z faktu, że często i chętnie biegają boso, np. na zajęciach szkolnych w klasie czy na sali sportowej. Zdarza się to również w szatniach czy na basenie. Jako rodzice nie powinniśmy tego negować, ponieważ chodzenie boso przez dzieci ma wiele zalet. Ortopedzi i fizjoterapeuci wręcz zalecają dzieciom chodzenie na boso tak często, jak tylko jest ku temu okazja. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wciąż intensywnie rosną i się rozwijają. Chodzenie boso sprzyja prawidłowemu rozwojowi nie tylko stopy, ale także całej kończyny dolnej. Obuwie może krępować stawy. Bez butów stopa może swobodniej poruszać się w różnych kierunkach, a swobodny ruch stopy wpływa na swobodniejszy ruch w stawie kolanowym i biodrowym. Tym samym stopa i cała kończyna dolna staje się bardziej stabilna, co z kolei wpływa pozytywnie na postawę całego ciała dziecka. Często chodzenie boso pozwala uniknąć płaskostopia, bo wówczas stopa przyzwyczaja się do poruszania się po różnych płaszczyznach, dostosowując się do nich. Przystosowywanie się bosej stopy do zmieniających się warunków wymusza bezpieczne przenoszenie ciężaru ciała. Wówczas dziecko może lepiej kontrolować każdy ruch.

Chodzenie na boso tak naprawdę przyczynia się do prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego nie powinniśmy im tego zabraniać. Naszym obowiązkiem jest jednak nauczenie dziecka kilku prostych zasad, które sprawią, że ryzyko zarażenia grzybicą stóp ograniczy się do minimum. Nie możemy wyeliminować sytuacji, w których dziecko będzie narażone na zarażenie, bowiem często będzie miało kontakt z bakteriami i grzybami. Rolą rodzica jest edukacja w zakresie profilaktyki. 
 

Musimy wpoić dzieciom kilka prostych zasad

  1. Jeśli jesteś z grupą innych dzieci, unikaj chodzenia na boso. Możesz ściągnąć kapcie, ale lepiej nie ściągaj skarpetek.
  2. Czasami mogą ci się podobać buty kolegi/koleżanki, ale staraj się ich nie przymierzać. Buty to część garderoby, której się nie pożycza.
  3. Będąc na basenie, zawsze zabieraj ze sobą klapki. Używaj ich pod prysznicem zarówno na basenie, jak w każdym innym miejscu, gdzie będziesz korzystał z prysznica poza domem.
  4. Latem, kiedy nosisz sandałki bez skarpetek, uważnie zmieniaj buty na szkolne kapcie w szatni. Nie stawaj gołą stopą na podłogę w szatni.
  5. Korzystaj z odpowiednio dobranych do wieku preparatów przeciwgrzybicznych w momentach, w których możesz być narażony na zakażenie.


Zmiany grzybicze na stopach najczęściej objawiają się w przestrzeniach międzypalcowych i wywołują zaczerwienie, łuszczenie oraz świąd. W początkowej fazie na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki, które z czasem pękają, pozostawiając suchą, łuszczącą się skórę. Grzybica stóp jest bolesną i uciążliwą chorobą skóry, dlatego maluch z pewnością będzie skarżył się na objawy. Często zmiany grzybicze przenoszą się ze stóp na paznokcie (grzybica paznokci). Wówczas paznokcie są kruche, łamliwe, przebarwione, zdarza się, że stają się obumarłe, odchodząc od skóry.

Rodzice często myślą, że skoro ich pociecha nie mała nigdy grzybicy, problem ten ich nie dotyczy. Tymczasem zarazić się jest bardzo łatwo, a człowiek raz zarażony jest znacznie bardziej podatny na kolejne zakażenia, dlatego w przypadku grzybicy u dzieci tak ważna jest profilaktyka. Nie możemy dopuścić do pierwszego zakażenia, bo później może być nam ciężko pozbyć się tego problemu. Najważniejsze są wyżej wymienione zasady, które pomogą uchronić się przed grzybicą. Pomocne mogą okazać się dostępne w aptece preparaty przeciwgrzybiczne, które minimalizują ryzyko zarażenia.

Przypisy