Brak wyników

Zdrowie i rozwój

20 lipca 2022

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Psycholog radzi, jak zapewnić dziecku wartościowy czas

0 442

Dwumiesięczne wakacje są dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Nawet jeśli znaczną ich część dziecko spędza na koloniach i innych wyjazdach, wciąż pozostaje kilka tygodni, które spędzi ono w rodzinnym mieście. Zagospodarowanie tego czasu nie jest łatwym zadaniem, istnieją jednak sposoby na to, aby wakacje w mieście stały się prawdziwą frajdą!

Latem zdecydowanie warto skupić się na tych aktywnościach, które dostępne są tylko w tym okresie. Spokojnie możemy więc odpuścić atrakcje typu kino (chyba, że plenerowe!) na rzecz wyjść na lody, wycieczek rowerowych czy jednodniowych podróży w najbliższej okolicy.

Ogródkowe eksperymenty

Prostym sposobem na zapewnienie dziecku atrakcji, a być może również na wzbudzenie w nim zainteresowania nauką, są domowe eksperymenty. Choć można wykonywać je przez cały rok, te szczególnie przyczyniające się do powstawania bałaganu lepiej pozostawić na okres letni i zająć się nimi w ogrodzie.

Najłatwiejsze z nich to stworzenie wybuchającego wulkanu z lawą lub po prostu wrzucenie mentosów do butelki Coca-Coli. Przydadzą się również balony, na których po napełnieniu wodą  wystarczy przykleić 4 paski taśmy klejącej w taki sposób, aby pozostawić między nimi na środku niewielki kwadrat. Po przebiciu balona w tym miejscu uzyskamy wypływający równomiernie strumień wody pod ciśnieniem. Tutaj inspiracje jednak się nie kończą, w internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów i instrukcji na wiele innych, ciekawych eksperymentów.

Zielono mi! Czas spędzany na zewnątrz

Jesienią i zimą z pewnością zatęsknimy za długimi, ciepłymi dniami, dlatego warto wykorzystać je w pełni. Jedną z prostszych opcji jest organizacja pikniku w parku lub innym zielonym miejscu w mieście, np. nad rzeką, jeśli płynie ona w okolicy. Możemy w ten sposób spędzać np. niedzielne poranki, jedząc na łonie natury przygotowane wcześniej w domu śniadanie.

Lato to doskonały czas również na wszelkie inne aktywności fizyczne   – wycieczki rowerowe, rolki, hulajnogi, grę w badmintona czy wypady nad jezioro. Walorów edukacyjnych dodadzą wyprawy z lornetką, podczas których możliwe będzie obserwowanie ptaków lub innych zwierząt. Po deszczu możemy natomiast wybrać się do lasu w celu tropienia zwierząt, których ślady zachowały się na podmokłym podłożu. 
 


– Spędzanie z dziećmi czasu na zewnątrz ma pozytywny wpływ na całą rodzinę. Przede wszystkim, wzmacniamy więzi i budujemy pozytywne wzorce zachowania. Dziecko, które obserwuje, że rodzice nie lubią przebywać na dworze może uznać, że nie jest to ciekawa forma spędzania czasu, a zachęty do wyjścia z domu traktować nawet jak karę. Dorośli, którzy chętnie podejmują aktywności na łonie natury mimowolnie uczą swoje pociechy, jak relaksować się w ten sposób  informuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo. – Nie od dziś wiadomo, że zieleń pomaga regulować stres i lepiej radzić sobie z emocjami. Dbając o kontakt dziecka z przyrodą od najmłodszych lat, możemy sprawić, że środowisko naturalne stanie się jego bezpiecznym miejscem, do którego będzie chciało wracać również w dorosłym życiu, aby “zwolnić” i odpocząć – dodaje ekspertka.

Miejskie atrakcje specjalnie dla dzieci

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy również na temat lokalnych wydarzeń. Dlatego warto uważnie śledzić strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych związane z najbliższą okolicą, ponieważ można się dzięki nim dowiedzieć o wszystkich planowanych w bliskiej przyszłości imprezach. Nie należy pomijać także komunikatów od rad osiedli, które czasem organizują różne atrakcje dla mieszkańców.

Wśród miejskich aktywności najczęściej organizowane są pikniki rodzinne, festyny czy przedstawienia teatralne dla najmłodszych. Uczestnicząc w nich nie tylko zapewniamy dziecku rozrywkę, ale także dajemy mu możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, z którymi będzie mogło spędzać czas przez resztę wakacji.

Pozwól dziecku puścić wodze fantazji

Wielu rodziców dwoi się i troi, aby zapewnić latem jak najciekawsze atrakcje swoim pociechom. Choć wynika to oczywiście z dobrych intencji, czasem lepiej pozwolić dzieciom samodzielnie zaplanować swój wolny czas.

– Jeśli nasze dziecko nie ma w wakacje wypełnionego po brzegi grafiku, nie jest to powodem do zmartwień. Brak zaplanowanych aktywności świetnie pobudza dziecięcą kreatywność, która zaczyna wtedy pracować, aby dziecko samo znalazło dla siebie ciekawe zajęcie. Ponadto, wakacje to czas odpoczynku i może się okazać, że po wymagającym roku szkolnym to właśnie lenistwa i “nicnierobienia” nasze dziecko potrzebuje najbardziej – podpowiada Dominika Słowikowska.

Wakacje w mieście nie muszą być ani nudne, ani wymagające dużych nakładów finansowych. Przy odrobinie kreatywności i sprytu, możemy zapewnić naszemu dziecku wartościowe aktywności i to, co najważniejsze – wspólnie spędzony czas.

Przypisy