Brak wyników

Zdrowie i rozwój

17 grudnia 2021

Poznaj 5 pomysłów na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

0 615

Podczas deszczu dzieci się nudzą, a zimą? Szarówka za oknem i niskie temperatury nie zachęcają do figli, szczególnie jeśli na dworze nie ma śniegu. Jak więc umilić naszemu szkrabowi najbliższe miesiące i jak wspólnie możemy spędzić czas, żeby jeszcze bardziej umocnić rodzinne relacje? Odpowiedzi udzieli Dominika Słowikowska, psycholog.

W budowaniu prawidłowych i silnych relacji z dziećmi niezwykle istotne jest wspólne spędzanie czasu. Ten element rodzinnej codzienności powinien sprawiać przyjemność nie tylko najmłodszym domownikom, ale też nam – rodzicom. Dzięki przebywaniu ze sobą, rozmowom i wspólnym zajęciom możemy lepiej się poznać oraz cieszyć wspólnymi chwilami. Jeżeli zdarza nam się, że w weekendy każde z nas spędza czas oddzielnie, najwyższa pora to zmienić.

- Każdy człowiek chce czuć, że jest ważny i potrzebny, dlatego wspólnie z naszą pociechą zaplanujmy, jak spędzimy wolny dzień. Wysłuchajmy jego pomysłów i postarajmy się je zrealizować – komentuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo. - Jeśli to możliwe, wyłączmy na jeden dzień telefon i poświęćmy całą swoją uwagę na budowanie pozytywnych relacji z dzieckiem. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom nie tylko umocnimy nasze więzi, ale też stworzymy wspólne doświadczenia oraz wspomnienia, które staną się niezwykłymi, niematerialnymi pamiątkami i zostaną z nami na długo – dodaje ekspertka.

Poznajmy swoje miasto na nowo

Atrakcje stworzone z myślą o najmłodszych coraz częściej pojawiają się na mapie dużych miast. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik, wrocławskie Hydropolis, a może Rogalowe Muzeum w Poznaniu? Wspólnie z dzieckiem stwórzmy listę miejsc, do których warto się wybrać. Jeżeli natomiast mieszkamy w mniejszej miejscowości, nic straconego. Możemy zagłębić historię najbliższej okolicy oraz pobawić się w lokalnego przewodnika. Aby było ciekawiej, nanieśmy na mapę najciekawsze punkty i na zmianę opowiadajmy historie związane z daną atrakcją. A może by tak w ciągu jednego dnia zwiedzić najwyższe budynki w mieście?

Kreatywne DIY

Rękodzieło przynosi dziecku radość, pomaga rozbudzić kreatywność oraz poprawić jego zdolności motoryczne. Ponadto może wpłynąć na polepszenie świadomości własnego ciała i koncentracji. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym nie powinniśmy mieć problemów z pomysłami na samodzielne przygotowanie ozdób choinkowych, stroików czy prezentów, z których ucieszą się najbliżsi członkowie rodziny.

Wspólne warsztaty

Jeżeli kreatywność nie jest naszą najmocniejszą stroną, oddajmy się w ręce profesjonalistów i wybierzmy się z dzieckiem na wspólne warsztaty. Tworzenie własnych czekolad, ceramiki, a może wybuchowe eksperymenty, które nie tylko sprawią nam frajdę, ale też pokażą dziecku fascynujący świat nauki? Rozejrzyjmy się, czy w naszym mieście znajdują się ciekawe miejsca, np. pracownia artystyczna lub centrum nauki.

Zostańmy gwiazdami MasterChefa

A może wspólne gotowanie? Zmierzmy się w zawodach na najpiękniej udekorowanego pierniczka, najpyszniejszy deser albo najśmieszniejszą zdrową kanapkę. Podczas naszego starcia nie może zabraknąć rywalizacji w duchu fairplay, sędziów, a także nagród, które możemy stworzyć samodzielnie. Wspólne przygotowywanie posiłków na pewno będzie dla nas świetną zabawą, a dodatkowo zapewni dziecku całą paletę doznań sensorycznych oraz pozwoli zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.

Słodkie leniuchowanie

Jeżeli mimo wszystko wolimy zostać w domu, nie traćmy czasu na nudę, tylko wyciągnijmy z szafy planszówki. Gry planszowe pozwalają na integrację pomiędzy pokoleniami. Ponadto, to doskonały sposób na zabicie nudy, okazja do wspólnego spędzenia czasu i wartościowe narzędzie dbające o prawidłowy rozwój dziecka. Ich zaletą jest nauka logicznego myślenia, zdrowej rywalizacji oraz pokory.

Jeżeli zamiast gier wolimy spędzić czas na oglądaniu filmów, postawmy na pozycje, które wspierają rozwój malucha i będą odpowiednie dla jego grupy wiekowej. Pamiętajmy również, że wspólny seans to jedno, ale równie istotna jest wspólna dyskusja dotycząca filmu i wartości, które zostały w nim zaprezentowane.

Wartościowe i niezapomniane chwile

Czas to najważniejsze co możemy podarować naszemu dziecku, przy nim nawet najbardziej wyjątkowe zabawki przestają mieć znaczenie. W naszej relacji z dziećmi stawiajmy na bliskość, wspierajmy je oraz okazujmy zainteresowanie ich pasjom. Słuchajmy ich potrzeb i koniecznie dawajmy odczuć, że są dla nas ważne.

- Pamiętajmy, że budowanie więzi z dziećmi wymaga systematycznych działań i wspólnego spędzania czasu, których nie zastąpi żadna zabawka. Coraz częściej wielu rodziców, zamiast poświęcić dziecku czas i uwagę, kupuje mu kolejny elektroniczny gadżet lub pluszaka, a one nie są w stanie zapewnić poczucia bezpieczeństwa, przynależności i zainteresowania jego osobą – podsumowuje Dominika Słowikowska.

Chwile, które spędzamy z dzieckiem są bezcenne zarówno dla nas, jak i dla naszej pociechy. Pomysłów na kreatywne i niezapomniane spędzenie wolnego czasu jest wiele i wcale nie muszą być one kosztowne. Wystarczą chęci, dobry humor i odrobina kreatywności.

Przypisy