Brak wyników

Zdrowie i rozwój

16 grudnia 2021

Piszemy wartościowy list do Świętego Mikołaja, czyli jakie pomysły warto podsunąć dziecku, by prezenty nie tylko bawiły

0 501

Pomoce naukowe pod choinką? U niejednego dziecka mogą budzić skojarzenia z największą rózgą na świecie. Przecież święta to czas beztroski i oderwania od szkolnych obowiązków. Warto zatem poszukać takich propozycji, które pozwolą na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, doskonale przy tym bawiąc. Przedstawiamy kilka pomysłów na prezenty, które rozwiną wyobraźnię, poszerzą dziecięce horyzonty, czy poprawią umiejętności językowe, a jednocześnie wywołają szeroki uśmiech na twarzy malca. Tak działa magia świąt!

Puzzle, klocki, lalki, pojazdy, pluszaki, bohaterowie z bajek, gry komputerowe, figurki, malowanki… Co podarować dziecku, kiedy “to wszystko już ma”? Okazuje się, że przeszukując trochę głębiej świąteczne półki z prezentami, można znaleźć kreatywne, angażujące i edukacyjne inspiracje, które fantastycznie zajmują czas, a nie cenne miejsce w pokoju dziecka.

Voucher na wizytę w centrum nauki

Zimowe popołudnia i weekendy nie zawsze kuszą słońcem, białym puchem i chęcią spędzenia czasu na powietrzu. Oprócz aktywności, które pozwolą zaspokoić tak ważną dla dzieci potrzebę ruchu, jak np. pobyt w aquaparku czy w sali zabaw, warto pomyśleć o sprezentowaniu wyprawy do jednego z polskich centrów nauki, w których mali badacze uczą się poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Znajdziemy tam przede wszystkim multimedialne, tematyczne wystawy oraz zróżnicowane, interaktywne stanowiska, np. kulę plazmową, przeglądarkę rentgenowską, kołyskę Newtona, wir wodny, syntezator mowy delfinów, stację kosmiczną czy lewitującą piłkę. Pozwalają one poznawać ciekawe zjawiska naukowe, ale również rozwijać wrażliwość sensoryczną. 

Kursy w ramach platform edukacyjnych

Najmłodsi uwielbiają gry komputerowe, a dorośli, jak wiadomo, najczęściej zabiegają o to, aby ograniczać im tę formę rozrywki. Kompromisem w tej odwiecznej niezgodzie może być zaproponowanie wartościowego i zarazem emocjonującego sposobu na spędzenie czasu przed ekranem. Z pomocą przychodzą tutaj coraz bardziej popularne platformy e-learningowe. Dostęp do nich zakupić można często w formie vouchera – to pomysł na prezent, który nie tylko rozwija, ale również dostarcza sporej dawki uśmiechu. – Proces edukacji w Novakid prowadzony jest w formie zabawy, wzbogaca go m.in. grywalizacja. Jednak warto podkreślić, że zadania na platformie są tak skonstruowane, aby najmłodsi nie uzależniali poczucia własnej wartości od wyników. Elementy rywalizacji i punktacji, które wprowadzamy, mają na celu zwiększenie atrakcyjności zadania, ale nie są same w sobie kluczowe. Przykładem mogą być stosowane na platformie wyzwania, w których nagrody przyznawane są za wykonanie określonego zadania z zaangażowaniem i autentycznością, a nie za pokonanie przeciwnika - mówi Anna Trawka, ekspertka Novakid i pedagożka.

Wycieczka do wymarzonego parku rozrywki

Nie ma cenniejszych wspomnień z dzieciństwa niż wspólnie spędzony czas z rodziną. Warto od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że prezenty niematerialne mają większą wartość niż zabawki, które szybko się nudzą. Z pewnością miejscem, do którego niejedno dziecko będzie wracać pamięcią, nawet będąc już dorosłym, jest wymarzony park rozrywki. Dzięki ich zróżnicowanej tematyce rodzice mogą wybrać taki cel wycieczki, który najlepiej wpisze się w zainteresowania dziecka. Oprócz najbardziej popularnych miejsc, jak Disneyland, Legoland czy Energylandia, istnieją też takie, które odpowiadają bardziej sprecyzowanym upodobaniom, np. w Szwecji istnieje raj dla fanów popularnej pisarki Astrid Lindgren, a w Dubaju zobaczyć można największy samolot pasażerski na świecie zrobiony z… milionów kolorowych kwiatów. - Sprezentowanie dziecku wycieczki pod choinkę to równocześnie podarowanie mu okazji do nawiązania inspirujących znajomości z rówieśnikami wychowywanymi w innych kulturach, poszerzenia perspektywy postrzegania świata, a także nauki otwartości i zrozumienia różnorodności. Kluczowe jest, abyśmy zachęcali dziecko do odkrywania tych nowości - to też świetny moment, aby przełamać barierę językową, nawet krótka pogawędka na placu zabaw z dzieckiem anglojęzycznym może dać niesamowitą motywację do doskonalenia znajomości języka obcego - radzi Anna Trawka, ekspertka Novakid i pedagożka.

Kreatywne opakowanie

Sam moment rozpakowywania prezentów budzi u dzieci często większe emocje niż ich zawartość. Przecież nigdy nie wiadomo, czy oby na pewno Mikołaj odczytał właściwy list! Tutaj też zaczynają się zagwostki rodziców, w jaki sposób zapakować prezent w formie voucheru lub biletu, aby był on atrakcyjny dla dziecka? Ciekawym rozwiązaniem może być dołączenie kartki do balonu wypełnionego helem, a następnie umieszczenie go w ogromnym kartonie, ozdobionym papierem ze świątecznym motywem. Innym pomysłem może być schowanie voucheru w zestawie drewnianych figurek Świętego Mikołaja, typu Matryoshka. Otwieranie przez dziecko kolejnych lalek-mikołajów dodatkowo wznieci jego ciekawość i pozytywne zaskoczenie. Rodzic może też wykorzystać własny zmysł artystyczny i stworzyć dla dziecka opakowanie DIY - z pewnością taka spersonalizowana forma przysporzy dziecku wiele uśmiechu.

Tworząc listę tegorocznych prezentów dla dziecka warto pomyśleć, że pozytywne wspomnienia, które możemy podarować dzieciom, zostaną z nimi na zawsze. Niech tym razem dzieci znajdą pod choinką coś najcenniejszego - wspólnie spędzony czas.

Przypisy