Brak wyników

Zdrowie i rozwój

16 grudnia 2022

Panettoni, ciasto w kształcie pnia drzewa czy fast food? Novakid zaprasza najmłodszych na wirtualną wyprawę dookoła świata, by odkryć najstarsze i najdziwniejsze tradycje świąteczne

0 615

Novakid, platforma do nauki języka angielskiego online dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, odkrywa najdziwniejsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie oraz inspirujące najmłodszych przepisy. Ponadto, aby podtrzymać świąteczny nastrój, szkoła przygotowała w grudniu bezpłatną, otwartą lekcję tematyczną, podczas której młodzi uczniowie poznają nowe słownictwo, piosenki i gry, a także przygotują się do spędzenia ferii zimowych z radością i entuzjazmem.

Boże Narodzenie to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci okresów w roku: przybycie Świętego Mikołaja, rozświetlona choinka, migoczące światełka i czas spędzony z rodziną sprawiają, że 24 grudnia jest jednym z ulubionych świąt nie tylko dzieci. Poza tym, że przerwa świąteczna jest czasem wytchnienia od obowiązków szkolnych, wolne dni mogą stać się również doskonałą okazją do poznawania tradycji różnych krajów, próbowania nowych przepisów oraz odkrywania gier i zabaw dla całej rodziny.

Platforma Novakid jest obecna w prawie 50 krajach o bardzo różnorodnych tradycjach. Nauczyciele tej internetowej szkoły języka angielskiego podczas prowadzonych zajęć mają okazję rozmawiać z tysiącami dzieci z całego świata, które chętnie opowiadają o ich świątecznych zwyczajach. Aby podzielić się tą wiedzą, szkoła Novakid zaplanowała specjalną, bezpłatną lekcję otwartą, podczas której dzieci będą mogły dowiedzieć się, jak ten świąteczny czas spędzają ich rówieśnicy w różnych zakątkach świata. Młodzi uczniowie podczas zajęć poznają nowe słownictwo, a także piosenki i gry. Na zajęcia, które odbędą się 29 grudnia, można zapisać dziecko tutaj. Niektóre z tradycji można poznać jednak już teraz.

Kulinarna podróż odkrywcza

Wiele tradycji świątecznych niewątpliwie dotyczy potraw, ważnego filaru nie tylko kultury polskiej, ale także innych krajów Europy i świata.

Wśród przysmaków, które w każde Boże Narodzenie zapełniają stoły Włochów, znajdują się typowe desery: Panettoni i Pandoro. Oba mają swoje korzenie w północnych Włoszech, odpowiednio w Mediolanie i Weronie. Dyskusje, który z nich jest smaczniejszy, są zawsze żywe i intensywne: dla wielu ciasto mediolańskie lepiej oddaje klimat Bożego Narodzenia dzięki wyjątkowemu smakowi kandyzowanych owoców i rodzynek sułtanek, podczas gdy młodsi preferują słodycz i miękkość Pandoro.

We Francji jednym z typowych świątecznych słodyczy jest Bûche de Noël - francuski deser przygotowywany na kształt pnia drzewa z rolady nadziewanej kremem. Jest bardzo łatwy do przygotowania i co roku staje się niekwestionowaną gwiazdą świątecznych stołów głównie dzięki wyrafinowanej dekoracji. Miękki biszkopt wypełniony ganache (lub kremem maślanym), pokryty jest czekoladą w celu nadania mu koloru pnia. Następnie dekorowany jest kawałkami ciemnej czekolady, które nie tylko nadają mu smak, ale także imitują korę drzewa, dodając mu bardzo realistycznego wyglądu. Całość dekoruje się cukrem pudrem, dzięki czemu ciasto wygląda jak oprószone śniegiem.

Prawdopodobnie najbardziej zaskakująca tradycja panuje w Japonii, gdzie w każde Boże Narodzenie przed słynną siecią fastfoodową KFC ustawiają się niekończące się kolejki. Ta osobliwa tradycja wywodzi się z kampanii marketingowej z 1974 r. i nawet dziś japońskie rodziny czekają cały rok na wspólne świętowanie, jedząc „Kurisumasu ni wa kentakkii!”.

Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one

Każdy kraj inaczej świętuje Boże Narodzenie, czerpiąc inspirację ze starych legend i tradycji. W Hiszpanii, w regionie Katalonia, dzieci dekorują mały, drewniany pień drzewa (Caga Tio lub Tiò de Natal), tworząc na nim uśmiechniętą buzię i pokrywając go typową, katalońską czapką. W Wigilię dzieci śpiewają dedykowaną mu piosenkę, a następnie odkrywają wszystkie smakołyki ukryte w pniu w poprzednich dniach - ta magia sprawia, że ​​Święta Bożego Narodzenia są jeszcze bardziej wyjątkowe.

Stara norweska legenda głosi, że w Wigilię złe duchy i czarownice chodzą od domu do domu w poszukiwaniu mioteł, które mogą ukraść. Zadaniem ojca jest ich przegonienie, podczas gdy matki ukrywają wszystkie miotły, aby uniemożliwić czarownicom i duchom swobodne latanie, które mogłoby zepsuć najbardziej wyczekiwaną ucztę w roku.

Niemieckie dzieci nadal kultywują tradycję sięgającą XVI wieku, zgodnie z którą wśród ozdób choinkowych ukryty jest ogórek konserwowy. Geneza tego zwyczaju pozostaje nierozwiązaną zagadką, która w każde Boże Narodzenie budzi dyskusję i ciekawość. Niektóre legendy mówią, że ten, kto znajdzie ukrytą dekorację w kształcie ogórka, otrzyma dwa razy więcej prezentów. To zdecydowanie idealna motywacja do poszukiwania skarbu dla każdego dziecka!

W Holandii natomiast dzieci zostawiają swoje buty przy ognisku w nadziei, że „Sinterklaas” (Święty Mikołaj) napełni je prezentami. Zamiast renifera Mikołajowi pomaga piękny biały koń o imieniu Amerigo, któremu dzieci zostawiają worek marchwi, aby ułatwić mu długą podróż do domów wszystkich holenderskich rodzin.

W Turcji generalnie nie świętuje się Bożego Narodzenia, za to Sylwester jest hucznie obchodzony. Jeśli chodzi o serwowane potrawy, całkiem prawdopodobne, że najpierw na stole pojawi się pieczony w piecu indyk, a zaraz po nim rozpływający się, słodki deser dyniowy podany z sosem tahini i orzechami włoskimi. Kolejnym nieodzownym rytuałem Sylwestra jest wspólna, rodzinna gra w bingo.

Jak widać, tradycje świąteczne w różnych zakątkach świata są bardzo zróżnicowane. Bezpłatna lekcja w Novakid z pewnością pozwoli najmłodszym dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.

Przypisy