Brak wyników

Zdrowie i rozwój

4 listopada 2021

Pandemia drastycznie obniżyła kondycję dzieci i młodzieży

0 449

Ostatnie miesiące odbiły się na naszym trybie życia. Problem dotknął również najmłodszych. Szacuje się, że tygodniowa aktywność wśród polskich dzieci spadła aż o 33%. To może mieć bardzo poważne konsekwencje!

Sport to dla najmłodszych nie tylko nauka dyscypliny, rozwój pasji czy zawieranie nowych przyjaźni. Poprzez regularny ruch dzieci uczą się podstawowych wzorców ruchowych, nabywają zdrowe nawyki, a także wzmacniają odporność. Niestety, w Polsce od lat obserwujemy wyraźny spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Pandemia tylko pogłębiła ten proces, czego skutki obserwujemy już dziś.

Według raportu agencji badawczej „Kantar” najmłodsi ruszają się krócej o 31 minut w skali dnia, a 33% w skali tygodnia. Średni czas aktywności polskich nastolatków nie spełnia normy 60 minut wyznaczonej przez WHO.  Co więcej, Europejski Ośrodek Monitorowania Otyłości Dzieci wskazuje, że 30% 8-latków w naszym kraju ma nadwagę. Natomiast na podstawie danych Śląskiego Uniwersytety Medycznego od 60% do 70% otyłych nastolatków będzie w przyszłości otyłymi dorosłymi. Te liczby wymagają natychmiastowej reakcji.

Czas na nasz ruch!

W trosce o zdrowie przyszłych pokoleń powstał projekt „WF na Chacie”. Program ma przywrócić najmłodszym frajdę z uprawiania sportu i umożliwić im ruch nawet w przypadku kolejnych fal pandemii. Na każdego z uczestników czekają wyjątkowe zestawy ćwiczeń. Każdy z nich został przygotowany i zaprezentowane przez jednego z 6 ambasadorów akcji. Najmłodsi będą mogli potrenować przy instruktażu tak rozpoznawalnych postaci, jak np. Sebastian Mila, Marcina Urbaś, a także Łukasz Koszarek. Przez kolejne miesiące za pośrednictwem strony internetowej www.wfnachacie.pl oraz kanałów w mediach społecznościowych będą mieli okazję zarówno poznać historie wybitnych sportowców, jak i odkryć tajniki uprawianych przez nich sportów. 

- Uważam, że dzieci dalej mają frajdę z uprawiania sportu. Trzeba im jedynie przypomnieć, że mają jakąś sportową alternatywę, a co więcej, że mogą z niej skorzystać nawet w domu. Program „WF na Chacie” to promocja zdrowego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna poprawia oddychanie, wzmacnia serce i układ immunologiczny. To doskonały sposób, aby zadbać o siebie i być w dobrej formie – przekonuje Łukasz Koszarek, wielokrotny reprezentant Polski w koszykówce.

„WF na chacie” to ogólnopolska kampania społeczna, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sport dla Wszystkich”. Kampania została zaprojektowana przez fundację Altera Vita, aby wspierać i rozwijać aktywność dzieci i młodzieży, a głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca, dzięki któremu każdy będzie mógł odnaleźć w sobie pasję do sportu. „WF na Chacie” ma pokazać szeroki wachlarz możliwości, jaką daje aktywność fizyczna. Program pod hasłem „Baw się po swojemu!” już teraz zachęca najmłodszych do odnalezienia własnej sportowej drogi.

Przypisy