Brak wyników

Zdrowie i rozwój

17 marca 2021

Leczenie poprzez zabawę – gogle VR przyszłością leczenia zespołu leniwego oka i zeza?

0 1616

W dzisiejszych czasach oczy dziecka narażone są na wiele niepożądanych bodźców. Dostęp do technologii od najmłodszych lat i częste spędzanie czasu przed ekranami, a także zbyt mało aktywności na zewnątrz mogą doprowadzić do pogorszenia się wzroku. Niedowidzenie czy zez to problemy coraz częściej spotykane wśród najmłodszych. Jeśli Twoja pociecha zaczęła przejawiać niechęć do rysowania i czytania, może to znaczyć, że pora na wizytę u okulisty.

Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej czasu poświęcamy urządzeniom elektronicznym. Dodatkowo, statystyki pokazują, że w wyniku zdalnego nauczania ponad 4,5 miliona uczniów[1] codziennie spędza przed ekranem komputera przynajmniej 4 godziny. Stale rośnie liczba dzieci używających technologii nie tylko w celach edukacyjnych, ale również rozrywkowych. Kilkugodzinne wytężanie wzroku i patrzenie z bliskiej odległości na ekran komputera i telefonu wymaga od oczu gigantycznego wysiłku.

Prawidłowa diagnoza

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko coraz rzadziej ma ochotę na czytanie czy rysowanie, zaczęło unikać zajęć sportowych lub pogorszyły się jego wyniki w nauce to znak, że należy udać się do specjalisty.

– Gdy niedowidzeniu nie towarzyszy zez, może być ono niezauważalne dla rodziców. Dziecko natomiast nie jest świadome tego, że może widzieć lepiej, dlatego często samo nie zgłasza problemu. Wczesna diagnoza oznacza krótszą i znacznie skuteczniejszą terapię, która u starszych dzieci mogłaby nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto skontrolować wzrok, gdy dziecko ma 3-4 lata, a jeśli w rodzinie występują wady wzroku – nawet wcześniej. Bezwzględnie do lekarza okulisty należy udać się przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej – mówi dr n. med. Małgorzata Zaraś, Kierownik Poradni Okulistycznej w Centrum Medycznym CMP.

Niektóre dzieci trudno jest przekonać do noszenia okularów korekcyjnych, zapuszczania kropli i wykonywania ćwiczeń oczu. Rozwój medycyny i postęp nowych technologii umożliwia obecnie stosowanie przystępnej dla dziecka terapii wzroku goglami VR, łączącej wysoką skuteczność ze świetną zabawą w wirtualnej rzeczywistości.
 

Terapia poprzez zabawę

Gogle VR to specjalnie skonstruowane okulary umożliwiające wyświetlanie trójwymiarowych obrazów. Choć dotychczas stosowane były głównie w celach rozrywkowych, coraz powszechniejszym staje się używanie ich również w medycynie, jako urządzenia uzupełniającego standardowe leczenie okulistyczne. Za pomocą okularów VR dziecko poprzez zabawę może wykonywać ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne, umożliwiające korekcję dysfunkcji, takich jak niedowidzenie i zez.

Na podstawie wywiadu i wyników przeprowadzonych badań, w zależności od rodzaju zaburzeń lekarz indywidualnie dobiera tryb leczenia. Dzięki specjalnej aplikacji ma możliwość monitorowania postępów pacjenta.

– W czasie 30-minutowej wizyty poza standardowymi ćwiczeniami wykonywana jest 16-minutowa sesja z użyciem gogli VR. Terapia nie jest skomplikowana. Dziecko nakłada na oczy okulary, a do ręki dostaje pilot służący do koordynacji działań oko-ręka. Później pozostaje już tylko zabawa. Grając w grę mały pacjent wykonuje jednocześnie ćwiczenia specjalnie dostosowane do jego wady. Ortoptysta na bieżąco monitoruje postępy dzięki podglądowi obrazu, który widzi dziecko. Podczas gdy pociecha skupia się na zdobywaniu punktów w grze, specjalista kontroluje proces wzmacniania słabszego oka. Ta nowatorska terapia ma za zadanie zachęcić najmłodszych do kolejnych wizyt i ćwiczeń. Szeroki wybór gier edukacyjnych i ich stopni trudności sprawiają, że leczenie staje się atrakcyjne, będąc przy tym wysoce skutecznym – tłumaczy dr Zaraś z Centrum Medycznego CMP, które w swojej ofercie posiada terapię goglami VR.
 


Jedna wizyta trwa 30 minut, a cykliczność całej terapii ustala indywidualnie dla każdego pacjenta ortoptysta. Nowa metoda, wykorzystująca gogle VR polskiej firmy Remmed, dostępna jest od początku lutego 2021 roku w Centrum Medycznym CMP w Piasecznie przy ul. Puławskiej 49. Zapisy odbywają się telefonicznie oraz za pośrednictwem strony www.

Warto pamiętać, że zdrowe oczy mają ogromny wpływ na przyszłość najmłodszych – umożliwiają dobrą koncentrację, lepsze wyniki w nauce, a w dalszej perspektywie nawet wybór wymarzonego zawodu. Digitalizacja i postęp technologiczny w zależności od wykorzystania mogą nieść za sobą zarówno niepożądane skutki zdrowotne, jak i leczyć wybrane schorzenia.

Centrum Medyczne CMP to polska, rodzinna firma, która powstała w 2002 roku na bazie zespołu prywatnych gabinetów, w których przyjmowali lekarze z rodziny Walickich, a także spokrewnieni oraz zaprzyjaźnieni z rodziną. Obecnie Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni medycznych, posiadających 14 placówek na terenie Warszawy, Piaseczna i Łomianek oraz współpracujących z ok. 300 podwykonawcami na terenie całej Polski.

[1] https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rozpoczecie-nowego-roku-szkolnego-20192020

Przypisy