Brak wyników

Zdrowie i rozwój

4 marca 2022

Kto może powstrzymać epidemię nietolerancji i kryzys klimatyczny?

0 481

Maj 2021 – w rankingu ILGA, publikowanym co roku z okazji dnia Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, Polska znów zostaje uznana za najbardziej homofobiczny kraj w Europie. Listopad 2021 – opublikowany zostaje raport „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne”, z którego kolejny raz jasno wynika, że ludzkość zmieniła system klimatyczny, w wielu przypadkach nieodwracalnie. Luty 2022 – poznajemy nominacje do tegorocznych Oskarów. Wśród nich znalazł się polski film „Sukienka” o osobie niskorosłej. Obraz szokuje i pokazuje, jak wiele jeszcze jako społeczeństwo mamy do przepracowania.

Co zmienić, żeby było lepiej? Musimy zacząć ZAUWAŻAĆ i REAGOWAĆ. I tego właśnie chce nauczyć młodych warszawiaków i warszawianki Fundacja Zwalcz Nudę podczas swoich gier miejskich.

Czy jak widzę, to reaguję?

Warto postawić sobie to pytanie. Jak zachować się wobec osoby niewidomej na przystanku, która potrzebuje pomocy? Co zrobić, gdy widzę, że osoba na wózku nie może sama wejść po schodach? Jak zareagować, gdy widzimy, że ktoś w szkole naśmiewa się z kolegi, który nie jest Polakiem? I w końcu – czy trzeba zwracać uwagę sąsiadom, gdy widzę, że źle segregują śmieci? Tolerancja dla kogoś innego ode mnie, zwracanie uwagi na potrzeby innych i dbanie o naszą planetę – to motywy przewodnie kolejnych gier miejskich Fundacji Zwalcz Nudę. Organizatorzy pokażą dzieciom, jak akceptować innych, zostać ambasadorem dostępności i dbać o środowisko. Gry odbędą się w 3 warszawskich szkołach w każdy piątek marca.

4 gry uczące reagować i zmieniać

Nie jest zbyt uprzejmy i koleżeński, kompletnie nie zna się na zasadach savour-vivre’u i zdecydowanie można go uznać za nieproszonego gościa na naszej planecie. Jego misją jest zawładnięcie Ziemią i jej zniszczenie. Podczas gier ekologicznych dzieci zmierzą się ze strasznym Kryzysem Klimatycznym, wcielą się w role Strażników Planety Ziemi. Ich zadaniem będzie powstrzymanie Kryzysu i uratowanie Ziemi przed unicestwieniem. Gra dotycząca ekologii odbędzie się aż w dwóch szkołach.

Kolejna gra Fundacji Zwalcz Nudę dotyczy tolerancji. W ramach tej gry organizatorzy pochylą się nad kilkoma tematami dotyczącymi akceptacji, różnorodności, a także przeciwdziałaniu zwalczania mowy nienawiści. Będzie dotyczyła tolerancji wobec osób innych narodowości czy grup etnicznych, wyznania. Ponadto podczas gry skupimy się także na temacie tolerancji i akceptacji wobec osób innej płci czy orientacji.

W ramach ostatniej gry uczniowie zostaną ambasadorami i ambasadorkami dostępności. Na własnej skórze przekonają się, z jakimi problemami borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Pierwszym krokiem bowiem do poprawy dostępności jest zrozumienie, poznanie różnych niepełnosprawności, związanych z nimi potrzeb i ograniczeń.

Zaczynamy od najmłodszych

Zmiany najlepiej zacząć od dzieci – dzięki temu, że od najmłodszych lat zapoznają się z problemami, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, innej narodowości czy płci, a także z kryzysem klimatycznym będą mogły, gdy dorosną, działać i zmieniać otaczający ich świat.

Warto podkreślić, że projekt będzie realizowany w sposób twórczy i aktywizujący. Kładziemy nacisk na praktyczne metody pracy z dziećmi i młodzieżą, w sposób adekwatny do wieku odbiorców. W ten sposób chcemy rozwijać świadomość klimatyczną wśród najmłodszych i kształtować ich charakter – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Fundacja Zwalcz Nudę już od wielu lat organizuje edukacyjne gry miejskie dla rodzin w Warszawie. Więcej o Fundacji na www.zwalcznude.pl

Gry są współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę.

Przypisy