Brak wyników

Zdrowie i rozwój

29 lipca 2021

Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci – problem widoczny gołym okiem

0 418

Problem krótkowzroczności (miopii) narasta w zatrważającym tempie. Wielu specjalistów potwierdza, że ta wada wzroku dramatycznie wzrosła w wyniku ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, szczególnie wśród dzieci. Wybrane ośrodki badawcze podają, że w czasie pandemii progresja krótkowzroczności mogła wynieść nawet 40%1. Zwiększona ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych, długotrwała praca w bliży, ograniczenie aktywności poza domem – to najczęstsze przyczyny rosnącej fali krótkowzroczności wśród dzieci. Czy jesteśmy w stanie odwrócić ten trend?

Blisko 40% Polaków, w tym dzieci, w dobie pandemii zaczęło spędzać więcej czasu przed ekranem – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Hoya Lens Poland. Wśród dzieci zamknięcie szkół i przejście na system nauczania zdalnego wydłużyło czas korzystania z urządzeń elektronicznych – mając negatywny wpływ na pogorszenie wzroku w tej właśnie grupie. Obecnie coraz częściej pojawia się w mediach temat kolejnej, czwartej fali pandemii koronawirusa. W przypadku konieczności ponownego zamknięcia szkół, warto zwrócić uwagę na ochronę wzroku naszych pociech. Odpowiednia profilaktyka, ale także zaszczepienie w dzieciach dobrych wzorców może być punktem zwrotnym w rozwoju plagi krótkowzroczności.
 


Nie tylko genetyka

Krótkowzroczność to wada refrakcyjna wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów powstający na siatkówce jest nieostry.  W praktyce oznacza to niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Jedną z przyczyn krótkowzroczności jest genetyka. Jeśli którekolwiek z rodziców zmaga się z tym problemem, wówczas dziecko ma niewielkie szanse na jego uniknięcie. Eksperci wskazują jednak, że to nie uwarunkowania genetyczne, a czynniki środowiskowe mają coraz większe znaczenie dla kondycji naszego wzroku.

Krótkowzroczność dotyka nawet 70% dzieci w krajach rozwiniętych

Zauważono, że krótkowzroczność wśród dzieci postępuje wolniej w czasie wakacji. W okresie wolnym od szkoły dzieci częściej przebywają na świeżym powietrzu, mają więcej kontaktu ze światłem dziennym i ograniczają przy tym czas ekspozycji na sztuczne światło ekranów.
 


Co ciekawe, w krajach Azjatyckich, które są najbardziej rozwinięte technologicznie, problem krótkowzroczności stanowi największy odsetek. Jeszcze przed pandemią dotykał on ponad 70% dzieci w wieku szkolnym w Azji Wschodniej, podczas gdy w Afryce czy Ameryce Południowej krótkowzroczność stwierdzono u około 10% dzieci, w tym samym wieku2. Zdając sobie sprawę z tego, jak poważne mogą być konsekwencje problemu w niektórych krajach zaczęto stosować rozwiązania mające na celu zwalczanie tego zjawiska. Ministerstwo Edukacji w Chinach wprowadziło ograniczenia związane z użytkowaniem elektroniki jako narzędzia dydaktycznego oraz zakaz używania urządzeń mobilnych w klasach. Z kolei na Tajwanie rozszerzono przepisy prawne, w których uwzględniono zakaz korzystania z urządzeń cyfrowych w nieuzasadnionym okresie dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Przypisy