Brak wyników

Zdrowie i rozwój

18 czerwca 2021

Dziecko u okulisty

0 525

Profilaktyczne badanie okulistyczne małych dzieci ma ogromne znaczenie na jakość widzenia w dorosłym życiu. Jego celem jest wykrycie i niedopuszczenie do utrwalonego niedowidzenia jednego lub obu oczu.

Niedowidzenie to pogorszenie ostrości wzroku bez uchwytnej organicznej choroby oka. Najczęstszą jego przyczyną są niewyrównane wady refrakcji oraz zez. Prawidłowe widzenie powstaje , gdy obrazy wzrokowe odbierane są z  obojga oczu . Pobudzając  korę wzrokową , dochodzi do ich nałożenia , fuzji i powstania widzenia przestrzennego . Obuoczne widzenie rozwija się tylko do 6-8 roku życia. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne badanie dzieci. Wcześniaki , dzieci zezujące badamy w wieku niemowlęcym .Dzieci zdrowe około 3 r. ż. oraz w wieku 6 lat. Jest to bowiem ostatni moment na wdrożenie skutecznego leczenia niedowidzenia . Później kora mózgowa ośrodków wzrokowych nie podejmuje swoich funkcji. 

Kolejnym ważnym okresem do profilaktycznego badania jest okres szkolny. Szczególnie teraz , gdy dzieci dużo czasu spędzają przy komputerach , smartfonach , wymuszona ciągła praca wzrokowa do bliży powoduje rozwój krótkowzroczności . Nieskorygowanie  tej wady wzroku okularami , jej progresję . 

Jeśli stwierdzamy odchylenia od normy , pełne badanie okulistyczne u dzieci i młodzieży wykonywane jest po porażeniu akomodacji. Lekarz podaje krople poszerzające źrenicę , aby dokładnie określić wadę refrakcji i prawidłowo dobrać okulary korekcyjne.

Dzieci i rodzice często stresują się badaniem lekarskim. Warto małe dziecko przekonać , że wizyta u okulisty może być miłą zabawą i przygodą . W naszej Klinice mówimy , że bawimy się w pirata , kiedy zasłaniamy każde oczko z osobna, aby sprawdzić ostrość wzroku pokazując różnej wielkości obrazki . Zakładamy zaczarowane okulary , badając widzenie stereoskopowe . Bawimy się w kino, oznaczając refrakcję.

Zatem badajmy nasze pociechy na każdym etapie wzrostu , dbajmy o higienę ich narządu wzroku , tak aby w dorosłym życiu mogły cieszyć się dobrym widzeniem.   

Przypisy