Badania najważniejszych ośrodków na całym świecie od lat nie pozostawiają wątpliwości - warto czytać. Czytanie nie tylko pobudza kreatywność, ale także rozwija inteligencję, poszerza światopogląd oraz pozwala przenosić się do zupełnie innych czasów czy miejsc na globie. Nic więc dziwnego, że co roku to właśnie książki uznawane są przez wielu za świetny prezent pod choinkę.
Jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek? Statystyki pokazują, że pozwala ono zachować dobrą formę umysłową przez wiele lat. Osoby, które “ćwiczą” swój mózg, m.in. właśnie poprzez czytanie, cieszą się lepszą pamięcią oraz lepszymi zdolnościami poznawczymi w starszym wieku. Naukowcy Uniwersytetu Sussex odkryli ponadto, że czytanie zmniejsza poziom stresu lepiej niż wypicie kubka gorącej herbaty czy słuchanie muzyki. A na tym lista naukowo dowiedzionych zalet się nie kończy.
Książki inspirują
Nie od dziś wiadomo, że literatura inspiruje ludzi na całym świecie do podejmowania różnorodnych inicjatyw. Może to być nowa pasja, zmiana pracy lub też impuls do wybrania się w nieznane dotąd zakątki świata. Daleki Wschód czy może Australia? A może podróż przez wszystkie kontynenty? Niejeden podróżnik swoje przygody zaczynał właśnie od zachwycenia się danym miejscem w trakcie lektury. Obecnie książki, których fabuła kręci się wokół wątku podróżniczego, mają jeszcze jedną zaletę.
W dobie pandemii, gdy realne podróżowanie jest wciąż ograniczone, możliwość przeniesienia się, choćby we własnej wyobraźni, do zupełnie innej części świata może być na wagę złota. Taką możliwość daje często lektura ciekawego reportażu czy dobrej książki przygodowej. Ale okres świąt to również dobra okazja do podróży w innym wymiarze - w głąb samego siebie. Mam wielką nadzieję, że czytelnicy mojej najnowszej książki “9 ognisk” poczują potrzebę chwilowego zwolnienia codziennego tempa i zastanowienia się nad najistotniejszymi życiowymi kwestiami - mówi Marek Tomalik, podróżnik, dziennikarz, autor książki "9 ognisk".
Rozwój umiejętności i możliwości
Książki są skarbnicą wiedzy na wiele różnych tematów. Trudno wręcz znaleźć zagadnienie, które wciąż nie zostało opracowane. Dzięki temu możemy korzystać z odkryć innych, aby uczyć się nowych rzeczy i rozwijać. Początek nowego roku to także świetna okazja do powzięcia nowych postanowień i wprowadzenia w swoim życiu zmian, które długi czas odkładaliśmy. W tym celu pomocne mogą okazać się wszelkie pozycje motywacyjne, opowiadające o drodze osób, które dokonały takich zmian przed nami, jak również poradnikowe, które przekazują konkretną i praktyczną dawkę wiedzy. To także dobry moment na podsumowanie własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy podczas minionych dwunastu miesięcy. Może okazać się, że posiadane umiejętności są warte… wydania własnej książki poradnikowej. - Na rynku wydawniczym obserwujemy sporo ciekawych pozycji, napisanych przez prawdziwych pasjonatów w swoich dziedzinach, od sportu, przez biznes, aż po kulinaria. Dla tych, którzy chcą sięgnąć do kompendium praktycznej wiedzy jest to doskonała możliwość do nauki i rozwijania się w swojej branży. Z kolei dla tych, którzy dzielą się swoim zawodowym doświadczeniem, jest to szansa na zaistnienie wśród szerokiego grona odbiorców – mówi Artur Owczarski, założyciel wydawnictwa self-publishingowego BookEdit.
Lektura książek pomaga zaprowadzić w życiu spokój
Badania, w których uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym dowiodły, że najmłodsi, którzy spędzają przed snem czas przed ekranem, zasypiają ok. 20 minut później niż ci, którzy takiego kontaktu nie mieli. Inne prace naukowe dowodzą podobnych konsekwencji korzystania z elektroniki wieczorową porą w przypadku dorosłych. Oznacza to, że zamiast wieczornej bajki lub filmu lepiej służą nam inne formy relaksu. Czytanie przed snem pomaga uwolnić się od niepotrzebnych myśli oraz wprowadza spokój zarówno w naszym umyśle, jak i w ciele, które może przygotować się do odpoczynku.
Czytanie z dziećmi - wspólny czas, rozwój wyobraźni
Ograniczając czas spędzony na oglądaniu filmów, bajek czy graniu w gry komputerowe, zmniejszamy liczbę odbieranych bodźców i pobudzamy mózg do działania. Mamy większą przestrzeń do tworzenia własnych wyobrażeń i przemyśleń. W przeciwieństwie do elektronicznych form rozrywki, książka pozwala czytelnikowi zatrzymać się w określonym, wybranym miejscu, uczy cierpliwości. Jest to też świetny sposób na wzmacnianie rodzinnych więzi.
Czytanie dzieciom wprowadza w świat książki od najmłodszych lat i tworzy pozytywne nawyki. Jak wiadomo, najmłodsi uczą się przez naśladowanie, więc świetnie, gdy mają oni również okazję obserwować na co dzień rodziców, którzy spędzają czas na lekturze. Ważne również, aby wybierać dla dzieci książki z przekazem, np. takie, które pokazują, że marzenia się spełnia, a nie same się spełniają. O tym m.in. opowiada historia pragnącego latać, sympatycznego szczurka Henryka, którą opisałam w książce “Marzenie Henryka” - mówi Małgorzata Nowopolska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci.
Jak widać, czytanie ma mnóstwo zalet. Od pozytywnego wpływu na mózg - kształtowania wyobraźni, zachowywania go w dobrej formie, rozwijania funkcji poznawczych - po moc zacieśniania więzi międzyludzkich oraz oferowania ciekawej i wartościowej formy spędzania wspólnego czasu.
Książka na prezent to pomysł, który nie starzeje się od lat i to nie bez powodu. Pozytywnego wpływu czytania na wiele aspektów życia nie sposób przecenić. Moje własne doświadczenie, które obejmuje zarówno tworzenie książek, jak i ich wydawanie pokazuje, że czytanie jest dobre dla wszystkich. Aby dobrze pisać, trzeba czytać. To właśnie podczas lektury przyswajamy zasady pisowni oraz rozwijamy wrażliwość na styl i rytm zdań. Warto rozpocząć szukanie inspiracji u źródeł powstania opowieści, czyli wśród baśni, mitów i legend, niezwiązanych z naszym kręgiem kulturowym. Otworzą one zupełnie nowe drzwi w naszej wyobraźni i poszerzą pisarskie horyzonty. Dla mnie silną inspirację stanowią dodatkowo zawsze podróże, podczas których chłonę otaczający mnie świat, a później przelewam wspomnienia na papier - podsumowuje Artur Owczarski, reportażysta, miłośnik książek i założyciel wydawnictwa BookEdit, działającego w modelu self-publishing.
Podarowanie książki w prezencie to nie tylko zwykły, miły gest. Jej lektura może stać się początkiem prawdziwej przemiany życiowej obdarowanej osoby. Dlatego właśnie w książkach tkwi magia, podobnie jak w Świętach.