Słoneczne dni przed nami. Słońce dodaje energii, poprawia samopoczucie, jednak niewłaściwe zabezpieczenie skóry dziecka przed jego działaniem może mieć przykre konsekwencje. Poniżej kilka wskazówek, jak przygotować dziecko do opalania, aby uniknąć niepożądanych efektów kąpieli słonecznych.
Półki w drogeriach i aptekach uginają się od liczby środków do opalania. Jak wybrać odpowiedni dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? I czy to w ogóle konieczne?
Należy jasno podkreślić, że skóra dziecka wymaga ochrony, szczególnie gdy zabawa ma miejsce nad wodą czy w górach. Należy zadbać o nałożenie kremu w każdy gorący dzień, również pochmurny. Według przeprowadzonych badań poparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka w późniejszym czasie. Zatem zakup preparatu jest niezbędny.
Podczas wyboru należy kierować się wysokością filtra, czyli związku chemicznego, którego zadaniem jest chronienie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Wysokość filtra a karnacja
Zatem wracając do wyboru preparatu, wysokość ochrony zależy od karnacji dziecka – im jaśniejsza karnacja, tym wyższy stosowany filtr. Drugim elementem, który powinien zostać wzięty pod uwagę, jest kolor włosów dziecka – dzieci z jasnymi włoskami lub z rudą czuprynką również wymagają stosowania wyższego filtra. Jeżeli dziecko ma jasną karnację i blond włosy, to wybieraj filtr o poziomie 50+. U dzieci z ciemniejszą karnacją czy ciemnymi włoskami można na początek użyć filtr SPF 30. Pamiętaj, jeżeli na skórze dziecka obecne są liczne znamiona czy piegi, należy wybrać produkt z wyższym filtrem.
Skład produktu
Oprócz wysokości filtra istotny jest sam skład produktu. Obecnie w kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów – mineralne i chemiczne. Filtry chemiczne pochłaniają szkodliwą energię z promieniowania słonecznego. Przykładami filtrów chemicznych są oktokrylen, silatrisol, avobenzon. Filtry mineralne (fizyczne) działają jak maleńkie lusterka, przez co nie przepuszczają promieniowania, na przykład są nimi dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Substancją, która skupia w sobie zarówno właściwości chemiczne, jak i fizyczne, jest Tinsorb M.
Obecnie w kosmetykach, aby uzyskać jak najbardziej efektywną ochronę, stosuje się połączenie kilku rodzajów substancji z filtrów chemicznych i mineralnych. Jednak jeżeli twoje dziecko jest alergikiem albo ma bardzo wrażliwą skórę, korzystniej jest wybierać filtry mineralne. Zatem zwracaj uwagę na opakowania i wybieraj filtry z kilku składników, dostosowane do wieku dziecka.
Aplikacja preparatu
Ważny jest czas, kiedy zaaplikujemy preparat. Produkty należy nałożyć 30 minut przed wyjściem na słońce. Nakładanie kremu dopiero na plaży czy placu zabaw nie jest dobrym pomysłem, gdyż przez pół godziny nasze dziecko pozostaje bez ochrony –
już 30 minut może wystarczyć do poparzenia skóry, szczególnie gdy jest bardzo upalny dzień i godziny południowe.
Nie oszczędzaj. Kosmetyk nakładaj grubą warstwą. Szczególnie starannie należy pokremować twarz (w tym również uszy!), ramiona i szyję.
Powtarzanie aplikacji jest niezbędne. Niestety, nie można założyć, że po jednokrotnym użyciu kosmetyku nawet z wysokim filtrem dziecko ma zapewnioną całodobową ochronę skóry. Częstość stosowania uzależniona jest od wysokości SPF. Aby otrzymać ten czas u dorosłych, mnożymy wartość filtra przez 10 w miejscach mniejszego nasłonecznienia, np. filtr o wysokości 30 powinien ochronić skórę
na 300 minut. Natomiast w miejscach o większym nasłonecznieniu (np. w krajach basenu Morza Śródziemnego) mnożnik ten wynosi 5 – filtr o wysokości 30 zadziała więc przez 150 minut. U dzieci należy założyć, że czas ten jest jeszcze krótszy.
Po wyjściu z wody trzeba ponownie nałożyć krem. Przebywanie w wodzie najczęściej skutkuje zmyciem preparatu. Środek jest uznawany jako wodoodporny, jeżeli po dwukrotnej kąpieli na skórze pozostaje 75% preparatu. Jednak testy te nie są wykonywane wśród szalejących w wodzie dzieci, u których ryzyko starcia preparatu jest większe. Tak więc po kąpieli w wodzie u dzieci zaleca się powtórne użycie kosmetyku ochronnego, mimo że zastosowany preparat był wodoodporny.
Udar cieplny
To, że zastosujesz wysoki filtr, nie oznacza, że można robić wszystko. Generalnie najbezpieczniej unikać ekspozycji na słońce w bardzo upalny dzień między godziną 12.00 a 15.00 (w krajach południowych zakres ten warto rozszerzyć od 11.00 do 16.00).
Gdy niezbędne jest przebywanie na słońcu w tych godzinach, staraj się, aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało w cieniu,
np. pod parasolką czy w cieniu drzew, lub chociaż miało na głowie czapkę czy kapelusik. Najlepiej wybrać nakrycie przewiewne i w jasnym kolorze, z szerokim rondem lub daszkiem, aby osłonić twarz i kark. Ponadto podawaj dziecku często płyny – najlepiej wodę.
Niekiedy nie uda się zapobiec nadmiernej ekspozycji. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? Najczęściej dochodzi do łagodnych powikłań – wówczas dziecko jest marudne, płaczliwe, mówi, że boli je głowa, skóra może być nadmiernie zaczerwieniona. Wówczas należy zabrać dziecko ze słońca, podać chłodne płyny, można przyłożyć chłodne okłady czy zrobić chłodną kąpiel. Jeżeli na skórze widoczne są poparzenia, można na nią nałożyć emulsję łagodzącą jego skutki. Poważniejszymi objawami nadmiernego nasłonecznienia są:
gorączka,
nudności i wymioty,
zaburzenia świadomości,
utrata przytomności.
Objawy te mogą świadczyć o udarze cieplnym – wówczas postępuje się tak samo, jak opisano powyżej, ale dodatkowo należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego działania.