Brak wyników

Zdrowie i rozwój

15 października 2021

80% polskich nastolatków nie spełnia normy WHO. Znani sportowcy ruszyli na pomoc.

0 416

Badania nie pozostawiają złudzeń. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 60 minut aktywności fizycznej to absolutne minimum dla dzieci w wieku szkolnym. Tej normy nie spełnia niemal 80% 11-latków w Polsce. Bez odpowiednich działań ta liczba będzie rosła z każdym rokiem. To poważny problem, który wymaga realnych rozwiązań.

Czas między 9. a 12. rokiem życia to tzw. złoty okres motoryczności. Właśnie wtedy dzieci dużo łatwiej opanowują podstawowe wzorce ruchowe i poprawiają koordynację. Dzięki temu nie tylko szybko uczą się jeździć na rowerze, pływać czy grać w sporty zespołowe, ale również niwelują potencjalne wady postawy. To również najlepszy moment, aby dziecko nauczyło się zdrowego współzawodnictwa, współpracy i czerpania radości z uprawiania sportu. Nawyki nabyte w tym okresie mogą okazać się kluczowe dla stanu zdrowia w dorosłym życiu. Ruch bowiem jest bardzo dobrą odpowiedzią na wiele chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość czy problemy z krążeniem.

Znani sportowcy zachęcają do ruchu

Przyczyn ograniczenia aktywności fizycznej wśród dzieci jest bardzo dużo. Czasem to brak odpowiednich wzorców, a nierzadko również uzależnienie od smartfona lub komputera. Na szczęście działań, które mają rozwiązać ten problem również jest coraz więcej. Jednym z nich jest program „WF na Chacie”.

– Mam nadzieję, że „WF na Chacie” przekona najmłodszych, że nawet w czasie pandemii nie musimy zapominać o aktywności fizycznej i  że dzięki temu zyskają pasję do sportu. Tak, aby bawili się nim i robili to po swojemu. Pomogą w tym fantastyczni ambasadorzy. Mistrzowie w swoich dyscyplinach. Wśród nich m.in. lekkoatleta Marcin Urbaś, autor bramki przeciwko reprezentacji Niemiec – Sebastian Mila, a także Andrzej Supron, czyli legendarny zapaśnik i medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. – podkreśla Michał Pol. 

W programie biorą udział ambasadorzy wywodzący się z 6 dyscyplin sportowych. Przez kolejne miesiące za pośrednictwem strony internetowej www.wfnachacie.pl oraz kanałów w mediach społecznościowych będziemy mieli okazję poznać ich historie i tajniki uprawianych przez nich sportów. Co dwa tygodnie poznamy każdą z kolejnych dyscyplin. Za pośrednictwem filmów wideo znani sportowcy opowiedzą interesujące anegdoty ze świata sportu oraz przedstawią zarówno ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak i te bezpośrednio związane z ich dyscypliną. 

– Cieszę się, że mogę wspierać „WF na Chacie”. Chcemy, aby dzieci zobaczyły sport z kilku perspektyw i miały szansę wyboru. Tak, aby mogły się rozkochać w odkrytej dyscyplinie. Sam zaczynałem od karate i koszykówki, zanim wybrałem piłkę nożną. – dodał Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej.

Przypisy