Brak wyników

Mały Uczeń poleca

16 marca 2022

Wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji w Ukrainie

0 489

Z przerażeniem i niedowierzaniem patrzymy na wydarzenia rozgrywające się w Ukrainie. Jesteśmy świadkami, gdy ludzie w strachu i niepewności uciekają ze swojego kraju, a politycy walczą o znalezienie szybkiego, skutecznego rozwiązania dyplomatycznego, rozwiązania, które jest pilnie potrzebne, aby zakończyć cierpienia teraźniejszych i przyszłych pokoleń Ukrainy.

Jako organizację działającą na rzecz noworodków, a zwłaszcza wcześniaków oraz ich rodzin, która jest związana z organizacjami rodziców nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie, głęboko martwi nas, jak niemowlęta stają się najmłodszymi ofiarami tego konfliktu. Boli nas, jak okoliczności zmuszają placówki opieki zdrowotnej do kompromisów w opiece okołoporodowej i położniczej dla kobiet w ciąży, matek, zwłaszcza wcześniaków i chorych noworodków. Opieka jest im w tej chwili najbardziej potrzebna.

Żadna wojna nie rodzi zwycięzców ani bohaterów. Przynosi tylko cierpienie, stratę i traumę. Wojna jest traumą. Podobnie jak poronienie, urodzenie martwego dziecka lub przedwczesny poród z powodu braku dostępu do właściwej opieki medycznej, podobnie jak utrata dziecka w  schronie przeciwbombowym z  powodu braku urządzeń zapewniających  leki,  ciepło, tlen i żywność.

Organizacje rodziców i pacjentów z całego świata w pełni nas wspierają i wspólnie wystosowaliśmy apel do międzynarodowej społeczności decydentów politycznych o natychmiastowe zakończenie tego konfliktu, aby ocalić życie kobiet w ciąży, matek   i bezbronnych dzieci.

Wiele międzynarodowych organizacji charytatywnych wspiera akcje humanitarne, w tym Czerwony Krzyż i UNICEF. Dodatkowo Incubator Podcast zbiera pieniądze dla naszej partnerskiej organizacji z Polski – Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Fundacja pomaga oddziałom intensywnej terapii noworodków w Ukrainie przekazując im niezbędny sprzęt do ratowania życia oraz organizując transport dzieci z ogarniętego wojną kraju do Polski.
 

Przypisy