Brak wyników

Mały Uczeń poleca

9 września 2022

Powrót do szkoły - jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka?
Poznaj porady ekspertów Polskiego Towarzystwa Podoligiczno-Podiatrycznego oraz esize.me

0 358

Początek roku szkolnego to intensywny czas przygotowań i kompletowania wyprawki, niezbędnej do rozpoczęcia nowego etapu edukacji każdego dziecka. Często jest to także moment, w którym rodzice decydują się na wymianę zeszłorocznych butów, w których ich pociechy będą przecierać nowe szlaki, również poza murami szkoły. Jak dobrać odpowiednie obuwie dla najmłodszych? Przedstawimy porady ekspertów Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego oraz esize.me (technologia umożliwiająca precyzyjny pomiar stóp).

Moje dziecko wciąż mieści się w swoje buty, czy jednak nie warto wymienić ich już na nowe?

 • Obuwie szkolne z racji intensywności użytkowania może zużywać się przedwcześnie. Jeżeli zauważysz, że podeszwa buta jest zużyta i starta po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej natychmiast wykonaj wymianę obuwia. But nie powinien być przechylony w żadnym kierunku - nie jest to korzystne dla zdrowia stóp dziecka. Co więcej, jeśli rodzic zaobserwuje, że jego pociecha zużywa obuwie nierównomiernie - np. jedna ze stron podeszwy jest silniej zdeformowana - warto rozważyć wizytę u specjalisty ortopedy, ortopodologa czy fizjoterapeuty celem kontroli chodu dziecka.

Ilona Vollmer, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne, Zdrowie Publiczne

Na co zwrócić uwagę przy doborze obuwia dla dzieci?

 • Stopa dziecka potrzebuje obuwia jako ochrony przed urazami i czynnikami zewnętrznymi. Buty te jednak powinny być dostosowane do kształtu oraz wymiarów stóp, tj. długości i szerokości, umożliwiając tym samym pełną swobodę ruchu. Wybierając obuwie dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów:
  • But powinien być lekki, dzięki czemu mięśnie nie będą nadmiernie wydatkowane.
  • Podeszwa powinna pozwalać na fizjologiczny ruch stopy. Zaleca się, aby w obszarze przedstopia (tj. na wysokości stawu, łączącego palce z śródstopiem) zginała się pod kątem 90 stopni.
  • Palce stóp powinny mieć swobodę oraz przestrzeń do ruchu. Buty nie powinny mieć uciskających lub drażniących elementów i szwów.
  • But powinien być dopasowany do kształtu stopy. Dobrym rozwiązaniem jest obuwie sznurowane lub na rzepy. Pomoże to na lepsze dopasowanie obuwia.
  • Dziecięce stopy rosną szybko. But musi być dopasowany pod względem długości i szerokości stóp.  
  • Biorąc pod uwagę, że dziecięce stopy popołudniem są ok. 4% większe, należy kupować obuwie o tej porze dnia.
  • Biorąc miarę stóp należy uwzględnić wymiar dłuższej stopy. Podczas każdego kroku stopa przesuwa się do przodu, dlatego w okolicy jej czubka należy zostawić swobodną przestrzeń około 12mm - 6mm przestrzeni na ruch stopy w bucie oraz 6 mm na wzrost stopy.

Katarzyna Kowalska Pac, Ortopodolog, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne

Jak często kupować dziecku nowe buty?

 • Zaleca się, aby kontrolować dopasowanie buta do stopy co 2-4 miesiące u dzieci w wieku 1-4 lata i co 6 miesięcy w przypadku dzieci w wieku 4-6 lat. Dzięki systemowi esize.me możesz dokładnie określić wymiar stóp dziecka – długość, szerokość i na tej podstawie dopasować odpowiedni rozmiar obuwia dla twojej pociechy.

Katarzyna Kowalska Pac, Ortopodolog, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne

Skanery esize.me - na czym polega ta usługa i gdzie mogę wykonać skan stóp?  

 • Dzięki bezpłatnej, dostępnej w sklepach stacjonarnych CCC oraz eObuwie, usłudze esize.me, możesz wykonać profesjonalny skan 3D stóp swoich oraz swojego dziecka.
  Pozwoli on poznać ich długość i szerokość, obwód a także wysokość podbicia – ważne parametry, aby dobrać odpowiedni rozmiar wybranego obuwia. W naszej bazie posiadamy skany większości modeli naszych butów w 3D, co pozwala na bardzo proste, a przy tym precyzyjne dobranie odpowiedniego obuwia – zarówno modelu jak i rozmiaru. Dodatkowo, rodzice dostają przypomnienie, kiedy warto zrobić nowy skan dziecku. Szczegóły dotyczące tego, jak korzystać z naszych skanerów, jak wykorzystywać je podczas zakupów online i w sklepie stacjonarnym, a także lista punktów wyposażonych w urządzenia esize.me, dostępne są na stronie: www.esize.me.
  Bez względu na to, gdzie skan został wykonany można z niego skorzystać zarówno dokonując zakupów w CCC oraz eObuwie, sklepach stacjonarnych i w naszych aplikacjach mobilnych.

Jolanta Zielińska, Experience Design Manager, Grupa CCC

Przypisy