Brak wyników

Mały Uczeń poleca

27 sierpnia 2021

Podkarpacie i okolice. Gdzie wybrać się na rodzinną wycieczkę?

0 551

Podkarpacie to piękny, choć często niedoceniany region Polski. Słynie z różnorodnych atrakcji, które przyciągają zwłaszcza najmłodszych turystów. Przedstawiamy najciekawsze miejsca w województwie podkarpackim i jego okolicach, do których warto wybrać się na wycieczkę z maluchami jeszcze tego lata.

Wakacje powoli się kończą, ale sezon turystyczny potrwa jeszcze co najmniej do końca września. Warto więc korzystać z letnich dni i póki nie dopadnie nas jesienna, ponura aura, spędzać jak najwięcej czasu z naszymi dziećmi na wycieczkach – najlepiej na świeżym powietrzu. Co warto uwzględnić w turystycznych planach, jeśli miejscem naszej podróży jest Podkarpacie i miejsca w jego okolicy?

Zachwycająca natura

Bieszczady to obowiązkowy punkt wakacyjnych i weekendowych wypraw na Podkarpacie. W końcu wycieczki górskie to jedna z najbardziej atrakcyjnych rodzinnych form spędzania wolnego czasu. W tych zachwycających górach czekają nas liczne trasy turystyczne, w tym także takie przeznaczone dla najmłodszych turystów. To także okazja do poznania skarbów fauny i flory ukrytych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oczywiście, nie każde dziecko podchodzi z entuzjazmem do górskich wędrówek, nawet tych realizowanych na łagodnych szlakach, warto więc zapewnić naszym pociechom odpowiednią motywację. Dobrym pomysłem jest przedstawienie wizji zdobycia specjalnej Górskiej Odznaki Turystycznej, w ramach której w dedykowanej książeczce nasze maluchy mogą zbierać punkty za zdobywanie kolejnych szczytów.

Dla małych fanów rycerzy i księżniczek

Podkarpacie słynie z wielu cennych historycznie obiektów, wśród których warto wymienić dwa zamki. Pierwszy z nich, nazywany Małym Wawelem, znajduje się w uroczym Baranowie Sandomierskim. Sam obiekt określany jest perłą architektury renesansowej, jest też dawną siedzibą rodów Leszczyńskich. Małych turystów z pewnością zainteresuje legenda o Białej Damie, która rzekomo straszy na zamkowych korytarzach. Z kolei pokłady dziecięcej energii nasze pociechy wyładują w otaczającym budynek zamkowym parku. Kolejny ważny lokalnie zamek znajduje się w Łańcucie i jest kojarzony z magnackimi rodami Lubomirskich i Potockich. Wyróżnia go bogactwo i przepych zbiorów oraz imponujące komnaty. Wizytówką tego miejsca jest także piękny park, na terenie którego znajdziemy Oranżerię z egzotycznymi roślinami, ujeżdżalnię, stajnię i wozownię czy Storczykarnię. Co ciekawe sam Zamek zwiedza się… w kapciach:)

Nie ma jak park rozrywki

Jeśli podróżujemy z dziećmi i zwiedzanie zabytków to niekoniecznie dla nich najbardziej interesujący punkt wycieczki, warto udać się do parku rozrywki Rabkoland. Obiekt nie znajduje się wprawdzie w samym województwie podkarpackim, ale w sąsiadującej Małopolsce. Rabkoland to park z wieloletnią tradycją, założony został już w 1989 r.! Dwa lata temu przeszedł gruntowną rewitalizację, dlatego możemy być pewni, że wszystkie atrakcje są bezpieczne i unowocześnione. Choć oferta głównie skierowana jest do dzieci od 1 do 12 lat, odnajdą się w niej również rodzice swoich pociech. W Rabkolandzie przejdziemy przez różne strefy tematyczne: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Lunę. Również poza samym Podkarpaciem, w Bałtowie, w województwie świętokrzyskim znajduje się słynny JuraPark, który powstał w miejscu, gdzie odkryto autentyczne ślady dinozaurów. Bałtowski Kompleks Dinozaurów to prawdziwa gratka dla fanów tych wymarłych gadów. Znajdziemy tam niemal 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, a także prehistoryczne oceanarium czy Muzeum Jurajskie.

Wodne szaleństwa

Mamy jeszcze chwilę, by wykorzystać ostatnie słoneczne dni i zaplanować wypad nad wodę. Jeśli chodzi o wodne szaleństwa, najbardziej znanym akwenem na Podkarpaciu jest Jezioro Solina, znane jako Bieszczadzkie Morze. Poza kąpieliskami i licznymi miejscami do uprawiania wodnych sportów, znajdziemy tu piękne punkty widokowe i znaną w całej Polsce imponującą zaporę wodną. Co ciekawe, jest ona udostępniona do zwiedzania, także spacer z przewodnikiem po jej wnętrzu będzie z pewnością stanowił dodatkowy, atrakcyjny punkt dnia spędzonego nad wodą. Drugim znanym na Podkarpaciu sztucznym akwenem jest Jezioro Tarnobrzeskie, które powstało w miejscu dawnej kopalni siarki. Po dawnej historii zostało tylko wspomnienie wynagrodzone piaszczystymi plażami i czystą wodą, a także dobrze zaplanowaną infrastrukturą. Nic dziwnego, że miejsce to przyciąga regularnie liczne rzesze amatorów wodnych kąpieli z całej okolicy.

Muzem Lalek w Pilźnie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Na Podkarpaciu na pewno nie będą nudzić się mali fani zabawek i bajek. Pomiędzy Tarnowem a Dębicą, w miejscowości Pilzno, znajduje się słynne na całą okolicę Muzeum Lalek sięgające historią lat 80.! To prawdziwa, prywatna skarbnica zabytkowych lalek z całego świata. Wszystko zaczęło się od małej pracowni artystycznej „Kasia”, w której wykonywano stroje, głównie ludowe, dla lalek służących za pamiątki z wizyt w naszym kraju. Jednocześnie właścicielka tego miejsca zaczęła przywozić z zagranicznych podróży regionalne lalki, na bazie czego powstała bogata kolekcja. Dzisiaj, poza możliwością jej podziwiania, możemy zajrzeć także do warsztatu lalkarza, gdzie najmłodszych z pewnością zainteresuje cały proces tworzenia lalek. Jeśli znajdujemy się w okolicach Rzeszowa, warto też zabrać nasze pociechy do Muzeum Dobranocek. Możemy tam podziwiać kultowe postaci z dobranocek. W zbiorach Muzeum czekają na nas ciekawe eksponaty nawiązujące do bajek: lalki, scenariusze i storyboardy czy gadżety związane z ulubionymi dobranockami kojarzonymi z dzieciństwem trochę starszego pokolenia: od Reksia, Bolka i Lolka, przez Plastusia i Kota Filemona aż po Pszczółkę Maję.

Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój. Park rozpoczął działalność pod nazwą Lunapark Alibaba w 1989 roku. Od 2001 roku funkcjonuje już jako Rabkoland. W latach 2019-2020 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację. Na terenie parku można znaleźć atrakcje dla dzieci od 1 do 12 lat, choć w ofercie Rabkolandu bardzo dobrze odnajdują się także dorośli. Urządzenia rozrywkowe są podzielone na 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Luna. Wśród atrakcji Rabkolandu można wymienić: najmniejszy rollercoaster tylko dla dzieci, Latający Autobus, Wesołą Farmę, Wieżę Duch-Duch czy Kuźnię Wikingów. Na terenie parku znajduje się ponadto Muzeum Orderu Uśmiechu. Więcej informacji na temat parku można znaleźć na stronie www.rabkoland.pl.

Przypisy