Brak wyników

Mały Uczeń poleca

23 stycznia 2020

Jak znaleźć dobrą nianię? Ekspert radzi

0 763

Dobra niania jest na wagę złota. Opiekunka nie tylko dba o bezpieczeństwo dziecka, ale też ma wpływ na jego rozwój. Wybór niani to jedna z najważniejszych decyzji w życiu rodziców. Jak znaleźć opiekunkę dla swojego dziecka, czym się kierować podczas rekrutacji i o co pytać w trakcie rozmowy, podpowiada ekspertka Niania.pl, psycholog i terapeutka dzieci oraz młodzieży, Monika Perkowska.

„Decyzja o tym, kto zajmie się naszym dzieckiem, gdy nie ma nas w domu, jest niezwykle trudna.  Z jednej strony rozłąka z milusińskim, z drugiej wprowadzenie do domu i rodziny obcej osoby. Sprawy nie ułatwia też zauważalny niedobór niań na rynku” –  wyjaśnia Monika Perkowska.

Jak wynika z ogólnopolskiego raportu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2018 roku”, już od ponad dwóch lat trwa „rywalizacja” rodziców o opiekunki. Od 2016 roku liczba ogłoszeń od kandydatek nie pokrywa zapotrzebowania zgłaszanego przez rodziców. To sprawia między innymi, że rodzice wymagają od niań mniejszego doświadczenia w zawodzie, niż one same deklarują.  

Niania na wagę złota

Rodzice są skłonni zatrudnić nianię ze średnio 10-miesięcznym doświadczeniem, podczas gdy opiekunki w Polsce deklarują średnio 26 miesięcy stażu. W miastach wojewódzkich nianie mają wyższe doświadczenie niż w mniejszych miejscowościach. Najbardziej doświadczone opiekunki można znaleźć w Warszawie, Olsztynie i Bydgoszczy (32 miesiące), a najbardziej wymagających – w tym kontekście – rodziców w Łodzi (19 mies.) i Warszawie (12 mies.). Natomiast w Opolu i Bydgoszczy zatrudnienie czeka na kandydatki już z ośmiomiesięcznym stażem. Największa różnica pomiędzy wymaganiami rodziców a deklarowanym doświadczeniem niań jest w Bydgoszczy i Olsztynie – wynosi 23 miesiące.  W skali kraju średnie oczekiwane doświadczenie jest trzy razy niższe, niż to deklarowane przez opiekunki.

Oczekiwania względem opiekunek są coraz mniejsze, zaś ich zarobki coraz wyższe, na co wskazuje raport Niania.pl.  W 2018 roku stawka niań wzrosła  średnio o 1,65 zł za godzinę w stosunku do lat 2016 i 2017, co przy pełnym wymiarze pracy daje podwyżkę o 66 zł miesięcznie. Warto zauważyć, że zarobki niań od lat są wyższe niż minimalne wynagrodzenie w Polsce. „Taki stan rzeczy pokazuje jak trudne jest znalezienie niani i jak cenna jest ona dla rodziców, gdy już uda się ją pozyskać. Rozumieją oni, że to gwarancja bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju ich dziecka. Dlatego wybór niani wymaga przemyślenia i odpowiedniego przygotowania” – zauważa Monika Perkowska, ambasadorka Niania.pl.

Jak przygotować się do wyboru niani

Ponieważ poszukiwanie opiekunki może zająć nawet kilka miesięcy, nie należy tego zadania odkładać na ostatnią chwilę. Dobrze jest z wyprzedzeniem przygotować się do procesu rekrutacji, ustalić jakie są nasze oczekiwania oraz czy są one kompatybilne z potrzebami malucha. „Priorytetem powinien być komfort dziecka. W okresie rozwoju potrzebuje ono czuć się swobodnie. Szukajmy więc niani, która go nie zawstydza. Najłatwiej zweryfikować to podczas bezpośredniego spotkania i rozmowy” – radzi psycholog.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z kluczowych elementów w procesie poszukiwania opiekunki. „Powinniśmy wykorzystać ten czas, by jak najlepiej poznać kandydatkę i zapytać o wszystko, co może nas niepokoić. Dlatego trzeba dobrze przygotować się do spotkania z potencjalną nianią - ustalić istotne kryteria i wybrać na wizytę porę, podczas której dziecko jest aktywne. Niania i jej przyszły podopieczny powinni poznać się najszybciej jak to możliwe.  To pozwoli do minimum obniżyć ryzyko niedopasowania” – tłumaczy Perkowska.

Spotkanie z kandydatką

W trakcie rozmowy ważne są nie tylko podstawowe pytania o dane osobowe i kwestie formalne, jak wiek, wykształcenie, stawka wynagrodzenia czy forma zatrudnienia i godzinowy wymiar pracy, ale także te, które zweryfikują doświadczenie (nie tylko jeśli chodzi o staż pracy) i umiejętności kandydatki na opiekunkę. Warto pytać o doświadczenie w opiece nad dziećmi w podobnym wieku do naszego, zakres wykonywanych obowiązków oraz o to, co niania lubiła w swojej pracy, jakie momenty uważa za najlepsze i najgorsze w dotychczasowej pracy z dziećmi, a także dlaczego ostatnia współpraca została zakończona.

„Dobrym sposobem na weryfikację przygotowania opiekunki  jest prośba o wyjaśnienie, jak przebiega rozwój małego dziecka, jak jej zdaniem należy dbać o bezpieczeństwo i pielęgnację, na co powinno się zwrócić uwagę. Można też nakreślić przykładową sytuację, np. zakrztuszenie dziecka i sprawdzić czy niania będzie wiedziała jak pomóc maluchowi” – podpowiada ekspertka.

Ważnym elementem są też referencje od byłych pracodawców i poświadczenia ukończonych kursów dodatkowych (np. kurs pierwszej pomocy). Poza tym dobrze wiedzieć czy kandydatka ma dodatkowe zdolności – plastyczne, muzyczne i jakie zna zabawy. Warto też wyjaśnić kwestię nałogów i palenia w czasie pracy.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście nie wszystkiego możemy dowiedzieć się w sposób werbalny. Spora część informacji jest przekazywana w warstwie niewerbalnej.  Dlatego, przy wyborze, poza rozsądkiem warto kierować się także intuicją i zwracać uwagę na to, co mieści się między słowami. Bardzo istotne są: reakcja dziecka oraz sposób postępowania niani podczas pierwszego kontaktu z maluchem. „Kandydatka powinna chcieć nawiązać kontakt, ale przy tym nie narzucać się milusińskiemu, być zainteresowana tematami związanymi z potencjalnym podopiecznym (alergie, choroby, ulubione zabawy itp.). Zainteresowanie niani jedynie wysokością proponowanego wynagrodzenia może być niepokojące” – zwraca uwagę Monika Perkowska.

Wiele mówi też wygląd – możemy ocenić, czy mamy do czynienia z osobą zadbaną, czy ma czysty strój, schludne dłonie. To pozwoli wstępnie ocenić w jakim stopniu dba o higienę, co jest niezwykle ważne w opiece nad dzieckiem.  Inną kwestią jest sposób posługiwania się językiem polskim. Maluchy przejmują schematy językowe osób, z którymi spędzają dużo czasu. Dlatego ważne, by opiekunka prawidłowo posługiwała się polszczyzną.

Niania w dom…

Gdy już obie strony procesu rekrutacji otwarcie wyrażą swoje oczekiwania i ustalą formalne warunki współpracy, przychodzi czas na aklimatyzację. To bardzo ważny moment dla dziecka, ale też dla pozostałych członków rodziny i samej niani.

„Po podjęciu decyzji dziecko powinno mieć czas na poznanie opiekunki i oswojenie się z nową sytuacją. Podobnie rodzicie – obecność nowej osoby w domu i rozłąka z dzieckiem to zmiany również w ich życiu. By ułatwić proces aklimatyzacji warto zorganizować kilka dni wolnych, spędzić je w domu z pociechą i nianią. Zmniejszy to stres u dziecka, uspokoi rodziców i pomoże im utwierdzić się w słuszności wyboru, a opiekunce ułatwi późniejszą pracę z maluchem” – podsumowuje Monika Perkowska, ekspertka Niania.pl

Niania z Internetu

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: gdzie szukać odpowiedniej osoby, której bez obaw można powierzyć swoją pociechę? „Ponieważ współpraca opiekunki i rodziców opiera się zaufaniu, warto starać się o zaangażowanie kogoś sprawdzonego.  Alternatywą dla klasycznej poczty pantoflowej jest system poleceń przez internet, który umożliwa na przykład przeglądanie referencji od byłych pracodawców” – zauważa psycholog Monika Perkowska. Pomocna może być na przykład platforma Niania.pl. Korzystając z tego narzędzia możemy w łatwy sposób znaleźć osobę kompetentną i polecaną przez innych rodziców. Wyszukiwarka pozwala przeglądać referencje od rodzin poprzednio korzystających z usług opiekunki oraz oferuje możliwość filtrowania profili między innymi przez wzgląd na wykształcenie, znajomość języków obcych czy dodatkowe talenty. W ten sposób wybór profesjonalnej niani staje się łatwiejszy.

 

Kontakt dla mediów
Natalia Kuchta
Natalia.kuchta@projekt77.pl
+48 793 690 180

Przypisy