Brak wyników

Mały Uczeń poleca

16 lipca 2020

Jak zachęcić dziecko do pica wody?

0 630

Pozwól mu przygotować napój

Nie od dzisiaj wiadomo, że maluchy chętniej sięgają po rzeczy przygotowane przez nich. Nie musi być to nic skomplikowanego. Może być to po prostu oszukana lemoniada, czyli woda z cytryną i garścią świeżej mięty. Do tego kolorowa słomka. Zadbaj o to, żeby była papierowa bądź metalowa. Ekologia górą!

Spraw, żeby woda była bardziej atrakcyjna

Kostki lodu z malinami w środku to prosta rzecz do przygotowania. Wystarczy wrzucić do foremki na lód malinki i zalać wodą. Odczekać do zamrożenia i gotowe! Kostki lodu z owocami w środku cieszą oko i być może zachęcą malucha do wypicia szklanki wody. Możesz dodatkowo zmotywować dziecko mówiąc, że jak wypije wodę i kostki lodu się rozpuszczą to malinki będą do zjedzenia!

Zabierz dziecko na zakupy

Wybierzcie się całą rodzinką na zakupy i wybierzcie dla każdego butelkę z filtrem węglowym. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na napełnienie pustej butelki wodą z kranu na dworcu, czy w toalety w centrum handlowym. Dodatkowo jest to ekologicznie i pozwala zaoszczędzić pieniądze na częstym kupowaniu butelek wody w sklepie. Butelka posiada dziubek więc wygodnie się z niej pije.  Dzieci biorą przykład z dorosłych, a więc dumnie sięgajmy po butelkę z filtrem i uczymy z niej korzystać malucha. Niech maluch sam napełnia butelkę i zaznacza w kalendarzu kiedy trzeba wymienić filtr. Oby stali się nierozłączni!

Stwórz system motywacyjny

Każda wypita szklanka wody w ciągu dnia to 1 punkt. 25 punktów to np. talon na wybranie wspólnej aktywności z rodziną w weekend. Może być to pizza, bądź wycieczka rowerowa. Warto określić ramy aktywności do wyboru, żeby dziecko nie wymyśliło sobie np. podróży nad morze, która jest niemożliwa do odbycia z różnych względów.

Edukuj dlaczego warto pić wodę

Woda to główny budulec naszego organizmu – stanowi od 55 do 60% masy naszego ciała i jest absolutnie niezbędna do życia. Pozwala nam prawidłowo funkcjonować, a jej niedobór, czyli odwodnienie, prowadzi do szeregu zdrowotnych komplikacji. Poinformuj o tym dziecko.

Podawaj wodę do posiłku

Do obiadu czy kolacji serwuj dla całej rodziny dzbanek wody z cytrusami. Niech to będzie czymś normalnym i naturalnym, że właśnie po ten napój sięgacie do posiłku.

Przypisy