Brak wyników

Mały Uczeń poleca

31 stycznia 2019

Jak wychować Książkożercę? Odkryj z dzieckiem przyjemność z nauki czytania

0 513

Rozpalenie w dzieciach miłości do czytania to marzenie wielu rodziców, którzy sami są molami książkowymi. Jak bez stresu i z przyjemnością wprowadzić maluchy w świat książek? Jak sprawić by stały się Książkożercami? Wystarczy podsunąć im odpowiednio przygotowane lektury.

Wydawnictwo Wilga dla dzieci uczących się czytać przygotowało trzypoziomową serię książeczek, która będzie wsparciem w twórczej nauce czytania. „Książkożercy” pomogą małym uczniom wejść w świat liter, słów i zdań, zgodnie z poziomem zaawansowania. Cała seria została przygotowana pod opieką metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki humorystycznym i wciągającym historiom oraz sympatycznym bohaterom, młodzi czytelnicy chętnie sięgną po lekturę. Czytanie uprzyjemniają też ilustracje ułatwiające zrozumienie tekstu. Zagadki, przygody, tajemnice – kto nie chciałby doczytać książki do końca?

KSIĄŻKOGRYZAK, KSIĄŻKOŁASUCH CZY KSIĄŻKOŻERCA?

W serii „Książkożercy” ukażą się teksty o  różnym stopniu zaawansowania, by ułatwić rodzicom wybór lektury na miarę umiejętności dziecka.

Poziom A jest odpowiedni dla Książkogryzaków, czyli maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z nauką czytania. Książeczki na tym poziomie zawierają historyjki idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Składają się one z prostych słów z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. W tekstach przeważają zdania pojedyncze i na każdej stronie występuje jedno zdanie.

Poziom B to wyzwanie dla Książkołasuchów. Książki oznaczone tą literą zawierają słowniczek trudniejszych wyrazów. Na tym etapie w tekstach wprowadzane są poszczególne wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi w zakresie dopasowanym do poziomu dziecka. Historie są opowiadane przy użyciu zdań pojedynczych oraz złożonych.  Na każdej stronie mały czytelnik znajdzie od dwóch do czterech zdań.

Poziom C czeka na najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na Książkożerców. W tych książeczkach dzieci również mają do dyspozycji słowniczek trudnych wyrazów. W tekstach użyte są wszystkie wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Książkożercy mogą podczas lektury zmierzyć się z dłuższymi zdaniami oraz trudnymi ortograficznie wyrazami.

W serii ukażą się m.in. „Super Marian nad jeziorem”, „Akcja Jogi” Barbary Wicher oraz „Bomberka” Grażyny Nowak-Balcer. „Książkożercy” trafią do księgarni już 30 stycznia. Patronami medialnymi serii są: blog dla świadomych rodziców Nebule.pl oraz magazyn „Mały Uczeń”.

Przypisy