Brak wyników

Mały Uczeń poleca

7 grudnia 2020

Eko bez wyrzeczeń – 10 prostych wskazówek, jak zadbać o środowisko

0 586

Czasem słyszy się opinie, że nie ma sensu starać się być bardziej proekologicznym, bo to trudne i niczego nie zmieni. I choć z jednej strony narzekamy na degradację środowiska naturalnego, z drugiej nawet nie zastanawiamy się, co możemy zmienić w swoim życiu, by świat, który pozostawimy po sobie naszym dzieciom, był w jak najmniejszym stopniu zniszczony i zanieczyszczony. To ostatni moment, aby zacząć dbać o Ziemię, bo to właśnie przyszłe pokolenia, będą musiały mierzyć się z konsekwencjami naszych nie proekologicznych działań.

Co możemy zrobić, żeby nie powiększać naszego długu ekologicznego względem Ziemi? Oto dziesięć prostych sposobów postępowania, do naśladowania których gorąco wszystkich zachęcamy:

 1. SEGREGUJ ODPADY – czy wiesz, że śmieci segreguje tylko 60 proc. Polaków? Z raportu firmy Kantar TNS[1] wynika, że niemal połowa z nas, chociaż zna zasady segregacji odpadów, nie wdraża ich w życie. Dla porównania w Szwecji, która jest jednym ze światowych liderów recyclingu, zaledwie 1 proc. odpadów trafia na wysypiska śmieci. Cała reszta jest na różne sposoby ponownie przetwarzana[2]. Aby pomóc dzieciom segregować odpady, można oznaczyć kosze odpowiednimi kolorami i oznaczeniami.
   
 2. POWIEDZ NIE FOLIÓWKOM – torebeczki foliowe, plastikowe woreczki, jednorazowe torby na zakupy to zmora współczesnych czasów. Przeciętny Polak zużywa w ciągu roku 490 foliówek, przeciętny Duńczyk – 4[3]. Następnym razem zamiast kolejnej „zrywki” użyj woreczków wielorazowych. Możesz je zrobić ze starej firanki lub innych materiałów.
   
 3. KUPUJ PRODUKTY Z DRUGIEJ RĘKI – nowe rzeczy cieszą, ale nie zawsze musimy kupować je w sklepie. Część z nich z powodzeniem możemy od kogoś odkupić. Z pomocą przychodzą Aplikacje, dzięki którym w łatwy i bezpieczny sposób nabędziemy nowe ubrania dla naszych dzieci, zabawki czy inne potrzebne rzeczy. Potrzebujesz przykładu? Rowerek dla dziecka, na którym pojeździ w najlepszym wypadku dwa lata nie musi być nowy. Kołyska dla niemowlaka – również. Podobnie sprawa wygląda ze sprzętem AGD, zabawkami czy elementami wystroju wnętrz. Zanim zrobisz zakupy zastanów się, czy rzecz, której potrzebujesz rzeczywiście musi być nowa. Jeśli nie – proekologiczną postawę połączysz z oszczędnością pieniędzy.
   
 4. STAWIAJ NA JAKOŚĆ, A NIE ILOŚĆ – coraz więcej mówi się o tym, że barwniki używane do produkcji ubrań mają niezwykle negatywny wpływ na przyrodę. Wybierajmy więc rzeczy uniwersalne i dobre jakościowo, które posłużą nam dłużej niż jeden sezon. A jeśli w czymś nie będziesz chodzić – oddaj osobie, która tego potrzebuje. Rozglądaj się za ekologicznymi materiałami, interesuj się tym co kupujesz, wspieraj zakupami tych, którzy produkują z myślą o środowisku. Czy nie lepiej zainwestować np. w wielorazowe pieluchy czy lepsze jakościowo ubrania, które posłużą nam i naszemu dziecku dłużej niż jeden sezon?
   
 5. NIE PIJ KAWY W KAPSUŁKACH – choć duże koncerny opracowały programy, dzięki którym klienci mogą zwrócić zużyte kapsułki do producenta, w rzeczywistości mało kto bierze w nich udział. W większości przypadków aluminium wykorzystywane do ich produkcji nie jest poddawane recyclingowi, a zużyte kapsułki lądują w koszu na śmieci. My polecamy kawę z upraw BIO. Ma nie tylko doskonały smak, ale jest dużo bardziej przyjazna dla środowiska.
   
 6. OSZCZĘDZAJ WODĘ – „no przecież oszczędzam” – powie w pierwszym odruchu większość z nas. Pewnie tak, ale można się jeszcze bardziej postarać. Wodę z mycia owoców i warzyw oraz deszczówkę warto wykorzystać do podlewania kwiatów. Zmywarkę i pralkę przestawić na tryb eko. Uszczelnienie kranów w domu to kolejne rozwiązanie, które pomoże nam w zaoszczędzeniu wody.
   
 7. CHEMICZNE ŚRODKI CZYSTOŚCI ZASTĄP TYMI POCHODZENIA NATURALNEGO – w sklepach bez trudu znajdziemy ekologiczne odpowiedniki powszechnie stosowanych środków czystości. Są one polecane szczególnie tym, którzy mają w domu alergików. Część środków możesz wykonać samodzielnie ze składników, które znajdziesz w kuchennej szafce, jak ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Sprawdzonych i godnych polecenia inspiracji warto szukać w Internecie.
   
 8. NIE MARNUJ JEDZENIA – Wiele się mówi o marnowaniu jedzenia zwłaszcza teraz, podczas pandemii. Kupujemy ogromne ilości produktów, których wcale nie potrzebujemy. Warto wyrobić sobie nawyk robienia listy zakupów tak, aby kupować to, co niezbędne. Kiedy gotujemy, wykorzystujmy już to, co mamy w lodówce, a także obierki, które mogą posłużyć do wywaru warzywnego albo kompotu. A co zrobić z nadmiarem jedzenia? Najlepiej zjeść następnego dnia lub zamrozić.
   
 9. KUPUJ CERTYFIKOWANĄ ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNĄ – już sama nazwa wskazuje jej walory – żywność ekologiczna jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego, a do tego korzystniejsza dla zdrowia naszego i naszych dzieci, niż konwencjonalna. Do jej produkcji nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin czy antybiotyków, a samo rolnictwo ekologiczne wykorzystuje siły natury. Kupując żywność eko, przyczyniasz się do ochrony naszej planety. Wybierając produkty BIO kupuj tylko te z certyfikatem.
   
 10. KORZYSTAJ Z KRÓTKICH ŁAŃCUCHÓW DOSTAW ŻYWNOŚCI – dlaczego to takie ważne? Kupując żywność od lokalnych producentów nie tylko postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków, którzy rekomendują, żeby jeść to, co rośnie tu i teraz w Twojej okolicy, ale także niwelujesz ilość tzw. żywnościokilometrów, czyli ograniczasz odległości, jakie musi przebyć jedzenie, by trafić na Twój talerz. Transport lądowy generuje emisję CO2, a ten negatywnie wpływa na środowisko naturalne, doprowadzając do zmian klimatycznych. Więcej o krótkich łańcuchach dostaw przeczytasz na naszej stronie.

Więcej informacji o ochronie środowiska oraz żywności ekologicznej znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej –  www.jemyeko.com. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.
 

 

 1. [www.wirtualnemedia.pl/artykul/znajomosc-zasad-segregacji-odpadow-przez-polakow-raport
 2. https://www.spcc.pl/node/15758
 3. www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,175750,24453730,polak-rocznie-zuzywa-srednio-490-foliowek-dunczyk-i-fin-cztery.html

Przypisy