Brak wyników

Kącik Małego Ucznia

1 kwietnia 2020

JESTEŚMY ONLINE – spektakle TEATRU MAŁEGO WIDZA w sieci
Teatr dla Najmłodszych w domu? To możliwe. Rozwiązanie przetestowane przez 60 rodzin. Łącznie z zabawą po spektaklu.

0 772

Teatr Małego Widza rozpoczął transmisję swoich spektakli w sieci. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia są WIDZOWIE, którzy tęsknią za spektaklami TMW, a także chcą wesprzeć teatr w trudnym czasie. Po zakupie cegiełki otrzymują dostęp do zaplanowanego w repertuarze przedstawienia oraz materiały filmowe podpowiadające, jak zorganizować zabawę dla całej rodziny po spektaklu.

Już w najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 10:00 i 12:00 Teatr Małego Widza zaprasza najmłodszych wraz z całymi rodzinami nie tylko przed ekrany, ale przede wszystkim do wspólnej zabawy inspirowanej obejrzanymi spektaklami. A w repertuarze „Cztery pory roku” oraz „Ogród” dla dzieci w wieku 1 – 5 lat.

Teatr Małego Widza to miejsce znane nie tylko warszawskim rodzicom. Ostatnie wydarzenia zmusiły również ten teatr do zawieszenia działalności, jednak tak niezwykłe miejsce ma niezwykłych widzów, którzy zmotywowali organizatorów do transmisji spektakli online. Teatr Małego Widza w swojej idei już prawie od 10 lat propaguje rodzinne, kameralne spektakle, a ich niezwykła atmosfera powstaje dzięki bliskości aktora z widownią, interakcji na żywo, umiejętności improwizacji, ale także dzięki możliwości wspólnej zabawy po spektaklu. To najważniejsza część wydarzenia, w której Mały Widz może dotknąć aktora, porozmawiać z nim, pobyć blisko, przekazać wszystkie emocje, które towarzyszyły mu podczas spektaklu. Takie momenty budują najmocniejszą więź z widzem.
 


Przyznajemy, że myśl o streamingu przeszła nam przez głowę zaraz po tym, jak zmuszeni zostaliśmy do zamknięcia teatru, ale ją na początku odrzuciliśmy, ponieważ mieliśmy moralno-etyczny zgrzyt. „Online” trochę kłóci się z naszymi wartościami -tłumaczy Agnieszka Czekierda Dyrektorka Artystyczna Teatru Małego Widza - U podstaw naszej misji leży założenie, że teatr jest po to, żeby oddziaływał na wyobraźnię, żeby było, dokąd uciec przed cyfrowym światem, żeby odkleić się od ekranów, zobaczyć inną rzeczywistość. Taką, w której kontakt z żywym człowiekiem ma znaczenie. Ostatecznie uznaliśmy, że okoliczności są tak wyjątkowe, że jakoś sobie z tym mentalnie poradzimy. Nie mieliśmy zielonego pojęcia, czy nasze spektakle zaprezentowane na ekranie utrzymają uwagę maluchów, tak jak potrafią ją utrzymać w teatrze. Chcieliśmy mieć pewność, że TO działa, dlatego najpierw PRZETESTOWALIŚMY SPEKTAKLE ONLINE na grupie 60 wspaniałych rodzin – naszych stałych widzów.

Zakup biletów na transmisję online spektaklu „CZTERY PORY ROKU” i „OGRÓD” to również okazja do wsparcia teatru. Każdy widz ma możliwość wyboru godziny spektaklu i kwoty, jaką chce wesprzeć Teatr Małego Widza (do wyboru cegiełki za 20, 30 i 50 zł). Po dokonaniu zakupu cegiełki Widz otrzymuje wirtualny bilet z dokładnymi wskazówkami, jak należy przygotować się do spektaklu. Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków maluchom, aby w pełni mogły cieszyć się spotkaniem z teatrem telewizji.
 


Nasza grupa testowa, dzięki której mogliśmy sprawdzić, jak dzieci reagują na kontakt ze sztuka online, swoimi komentarzami, opiniami, chęcią wsparcia teatru, również finansowego, zmotywowała nas do działania – wspomina Agnieszka Czekierda - Najbardziej niesamowite, były zdjęcia, które otrzymywaliśmy od rodziców z zabaw „po” spektaklu. I ta radość, kiedy widzi się całe rodziny tańczące w rajtkach, albo kaloszach – nasi widzowie mają niesamowitą i niekończącą się wyobraźnię. To wszystko pokazało nam, tę stronę „onlajnu”, której nie docenialiśmy, a która ma ogromną wartość. Są nią wspólne, rodzinne, twórcze zabawy, dla których spektakl jest tylko punktem wyjścia i miłą inspiracją. To wspaniały czas budowania więzi rodziców z dziećmi i doskonała okazja, żeby dać poszaleć wyobraźni. Teatr to nie budynek. To ludzie, którzy go tworzą, a przede wszystkim wspaniali widzowie, którzy chcą być z nami w tej trudnej sytuacji.

Teatr Małego Widza ponad rok temu wydał również płytę z muzyką ze swoich spektakli zaaranżowaną przez fantastyczną Izę Lamik – TAKIE! Iza Lamik w TMW. Do muzyki, którą można także zakupić online, dołączona jest książeczka z opisami zabaw do poszczególnych utworów. To wspaniała alternatywa dla rodziców poszukujących kreatywnych, rodzinnych zabaw, które pobudzają wyobraźnię i nigdy się nie nudzą.

Przypisy