Brak wyników

Kącik Małego Ucznia

21 kwietnia 2020

Immersja językowa, jak nauczyć przedszkolaka języka obcego w domu?

0 1039

Immersja językowa to nic innego jak całkowite „zanurzenie” dziecka w języku obcym tak jak dzieje się to w przypadku języka ojczystego. W ten sposób maluch poznaje otaczający go świat w dwóch, a czasem nawet trzech językach. Wprowadzenie takiej edukacji malucha do 4. roku życia sprawia, że dziecko jako nastolatek będzie posługiwać się językiem obcym jak ojczystym. Jak immersja językowa działa w praktyce i jak stworzyć taką przestrzeń do nauki dziecka w domu?

Ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, w tym także przedszkoli, staramy się zapewnić naszym dzieciom zajęcia, które pozwolą skierować ich zainteresowanie na gry i zabawy edukacyjne. Dzięki temu pod przykrywką dobrej zabawy mamy pewność, że czas spędzony w domu przyczyni się do dalszego rozwoju umiejętności malucha. Metodyk dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co. podpowiada, jak poprzez immersję językową uczyć malucha języka obcego w domu.

Naturalne umiejętności

Pozytywne skutki immersji językowej widać u dzieci, których rodzice naturalnie posługują się w domu dwoma językami. Jeśli maluch przebywa w środowisku dwu- a nawet trójjęzycznym to jest ono dla niego naturalne. Należy również pamiętać, że im wcześniej nastąpi kontakt dziecka z językiem obcym, tym szybciej się go nauczy i lepsza będzie również jego wymowa (elastyczność aparatu mowy u malucha pozwala na artykułowanie dźwięków, akcentów czy melodii języka niewystępujących w mowie ojczystej). Należy również pamiętać, że maluch w tym wieku nie ma jeszcze oporów przed posługiwaniem się innym językiem – nie wstydzi się mówić i nie obawia się pomyłek. Warto to wykorzystać.

Istotne w immersji językowej jest to, że dziecko nie ma czasu dzielonego na naukę języka obcego, jak wygląda to w tradycyjnym modelu edukacji. Obcowanie z nim jest dla niego naturalne – w trakcie zabawy, codziennych czynności, przy wieczornym czytaniu bajek. W takich warunkach maluch najchętniej i najszybciej przyswaja język obcy – mówi Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Mów jak najwięcej

Najważniejszą rzeczą jest, aby mówić do dziecka w obcym języku w trakcie codziennych czynności. Wspólnie liczyć, powtarzać kolory, czy nazwy zwierzątek. Umysł dziecka niezwykle sprawnie chłonie wszelkie zwroty, słówka czy sposób wymowy głosek. Im więcej i częściej będziemy mówić do dziecka w języku obcym, tym szybciej zacznie nam w nim odpowiadać.

Zdarza mi się spotykać z opinią rodziców, którzy nie chcą rozmawiać z dzieckiem w obcym języku, gdyż nie chcą nauczyć malucha niewłaściwej wymowy, boją się, że popełnią błąd, nie mówią jak native speaker. Warto pamiętać, że nie jesteśmy idealni i nie chodzi o to, aby mówić perfekcyjnie do dziecka, liczy się to, że będziemy się z nim komunikować – komentuje  Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Korzystaj z dostępnych materiałów

Przy immersji językowej warto również pomóc sobie i urozmaicić naukę malucha poprzez korzystanie z gotowych propozycji zabaw czy książeczek. Ponad 2 miliardy ludzi mówi po angielsku, który uznawany jest za „język światowy”, dzięki temu dostępność materiałów dla najmłodszych właśnie w nim, jest niezwykle duża. Wieczorna bajka może być przeczytana w języku obcym, w ciągu dnia możecie słuchać piosenek dla dzieci, czy nauczyć się kilku prostych zabawach, które bez problemu znajdziecie również w Internecie (np. piosenki „Head, shoulders, knees and toes”, „Wheels one the bus”, czy „Rain, rain go away”).

Warto skorzystać też z dostępnych w domu gier. Jeśli gramy w Dobble możemy nazywać przedmioty w języku angielskim, tak samo przy grze Memory, Kim jestem, a także grach w stylu „I spy with my little eye” czy „Simon Says”. Jeśli nie znamy angielskiego w nawet najmniejszym stopniu, to możemy skorzystać z audiobooków, czy zamiast wieczorynki po polsku, puścić maluchowi ulubioną bajkę, ale w języku obcym – radzi Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Z pomocą i pomysłami na kreatywne zabawy dla dziecka w języku obcym przychodzą również pedagodzy przedszkoli KIDS&Co. Codzienne prowadzą zajęcia w ramach przedszkola online, które dostępne są dla wszystkich chętnych dzieci. Jedne zajęcia w ciągu dnia prowadzone są w języku angielskim – jest to więc skarbnica wierszyków, gier i zabaw. Dodatkowo nauczyciele przygotowali serię zajęć dla maluchów „Loopy Home” – cykl filmików dostępny na stronie YouTube, gdzie nauczyciele udowodnili, że w domowych warunkach można zaangażować najmłodszych w kreatywny sposób. Dzieci mogą obejrzeć przedstawienie w pacynkowym teatrzyku w języku angielskim, a później przygotować ulubionego bohatera w trakcie zajęć plastycznych, które bez problemu mogą zostać przeprowadzone w domu.

***

KIDS&Co. od 15 lat wyznacza najwyższe standardy w edukacji przedszkolnej, tworząc nowoczesne, dwujęzyczne przedszkola i żłobki firmowe oraz przybiurowcowe. KIDS&Co. odpowiada za kompleksową obsługę procesu związanego z założeniem i prowadzeniem placówek: od przygotowania biznesplanu, projektu i koordynacji budowy, przez rekrutację kadry i prowadzenie zapisów do przedszkoli, po zarządzanie placówką i wdrożenie autorskiego programu nauczania i żywienia.

Misją marki jest pomoc rodzicom w pogodzeniu dwóch niezwykle ważnych ról życiowych – roli rodzica i pracownika. Placówki otwierane są w najdogodniejszych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miejsc pracy. Unikalność placówek KIDS&Co. opiera się na trzech filarach: dwujęzyczności, diecie makrobiotycznej oraz autorskim programie rozwoju umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej.

W Polsce pod marką KIDS&Co. działa 15 placówek: żłobków i przedszkoli przybiurowcowych oraz firmowych, m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie.

Więcej informacji: www.kids-co.pl

Przypisy