Brak wyników

Kącik Małego Ucznia

8 kwietnia 2020

Edukacja on-line dla uczniów, dla rodziców – podpowiedzi na Facebooku

0 771

Zamknięte szkoły i przedszkola oraz pozostający w domu uczniowie to rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć jeszcze przez jakiś czas. Sytuację próbują ratować, działające w trybie awaryjnym placówki, organizatorzy kursów czy telewizja publiczna. Z lepszym lub gorszym skutkiem organizują e-learning i zdalne lekcje, które mają pomóc w realizacji programu nauczania. Domowa edukacja to wyzwanie nie tylko dla systemu oświaty, ale i dla rodziców, którzy musieli przejąć część obowiązków pedagogów. Z pomocą przychodzą im zasoby Internetu, w których znajdują się nie tylko gotowe scenariusze lekcyjne dla dzieci w wieku szkolnym, ale i podpowiedzi na to, jak mądrze zorganizować czas najmłodszym.

Wiele mówi się o tym, jak w czasach epidemii i przymusowej izolacji powinna być zorganizowana edukacja, jak przeprowadzać zdalne lekcje i egzaminy, jakie zadania spoczywają na nauczycielach oraz uczniach.  W obecnej sytuacji niezwykle ważna staje się rola rodziców, którzy w wielu przypadkach także pozostają w domach, wykonując pracę zdalną. Obowiązki zawodowe często muszą łączyć z rolą nauczyciela oraz animatora dla swoich dzieci. Podpowiedzi na to, jak zorganizować im czas dostarczają portale edukacyjne typu librus.pl czy dzwonek.pl, twórcy gier i quizów, a nawet facebookowe fanpage.

– Po ośmiu godzinach pracy, a następnie pomocy dzieciom w odrabianiu lekcji, rodzice często nie mają już sił, ani pomysłów na to, jak wypełnić pozostały czas swoim pociechom. Zazwyczaj kończy się to na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe. Są jednak ciekawsze i bardziej wartościowe sposoby na wspólne spędzanie popołudnia. Nie trzeba wciąż siedzieć przed ekranem, ale inspiracji warto poszukać w Internecie. Jako firma z branży edukacyjno-technologicznej i my postanowiliśmy dołożyć swoją cegiełkę. Na naszym facebookowym profilu zaczęliśmy publikować propozycje zajęć, gier i quizów edukacyjnych, które nie wymagają dużego zaangażowania, za to podpowiadają, jak wspólnie spędzić czas w kreatywny sposób. Naszych postów można szukać pod hashtagiem #TronicUczyiBawi. Ich rozpoznanie ułatwi postać firmowej maskotki – mówi Wojciech Muliński, współtwórca Magicznego Dywanu i Członek Zarządu firmy Funtronic, prywatnie ojciec sześciorga dzieci.

Wśród propozycji zajęć na czas spędzany w domu można znaleźć quizy wiedzy, tematyczne kalambury, naukę angielskich słówek, ale też mini-lekcje gotowania czy domowy teatrzyk. Najważniejsze jest, by nie tylko rozwijać wiedzę i umiejętności, ale też dobrze się bawić. Czas spędzany wspólnie z dziećmi pozwala umacniać rodzinne więzi. Warto wykorzystać go również pod kątem wychowawczym, np. ucząc dziecko jak właściwie korzystać z technologii czy środków komunikacji, z którymi obecnie ma jeszcze większy kontakt niż zazwyczaj.

Jednym z zaleceń dla pedagogów, przygotowanym przez Kuratorium Oświaty jest korzystanie przez nich w pracy zdalnej z materiałów dydaktycznych, które nie tylko utrwalają wiedzę i przygotowują do egzaminów, ale także rozwijają zainteresowania i pasje. Publikowane w Internecie i social mediach gry edukacyjne i quizy wpisują się w te wytyczne, a jednocześnie są dobrym sposobem na wartościowe wypełnienie czasu najmłodszym. W obecnej sytuacji warto wykorzystać każdy pomysł, który pozwoli uczniom iść normalnym tokiem nauczania, a rodziców wesprze w nowej dla nich roli nauczyciela.

Przypisy